Küçük Esnafa Müjde! Vergi Kalkıyor

"Küçük esnafın omzundaki vergi yükünün kaldırılması için bir çalışma yapılıyor''

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geride bıraktığımız martta açıkladığı ekonomi reform paketinde işaret ettiği 850 bin esnafı ilgilendiren vergi muafiyeti düzenlemesi Meclis’e geliyor.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşe yazısında Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 7 maddelik bir rapor sunulduğunu hatırlattı.

“Sorunlar tespit edildi, şimdi adım adım çözümler devreyle sokuluyor” diyen Selvi, bir maddenin küçük esnaftan alınan gelir vergisiyle ilgili olduğunu ifade etti.

Yazının ilgili kısmı şöyle:

Küçük esnafın omzundaki vergi yükünün kaldırılması için bir çalışma yapılıyor. 2021 yılı için senelik cirosu 240 bin liranın altında olan esnafı vergiden muaf tutacak düzenleme geliyor. 2022 senesinde yürürlüğe girecek düzenleme 57 maddeden oluşacak ve 850 bin esnafa vergi mükellefiyeti sağlayacak. Vergi kaçağının önlenmesi açısından defter tutmaya devam edecekler ama 2022 senesinde yeniden değerlendirme oranıyla bu rakam 250 bin tl’ye çıkacak. 250 bin liranın altında cirosu bulunan esnafı kapsayacak. Terzi, ayakkabı tamircisi, erkek kuaförü, kahvehane gibi basit usulde defter tutan küçük esnaf ile senelik cirosu 240 bin liranın altında olanların gelir vergisinden muaf olması öngörülüyor.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku