Kültür Parkı otopark için ranta açıldı

0 6

BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre, İstanbul’un Çekmeköy ilçesinde bulunan 5 bin 750 metrekarelik Kültür Parkı, imara açıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde AKP’li üyelerin ‘evet’ oyları ile kabul edilen plana göre, parka ‘zemin altı katlı otopark’ inşa edilecek. Söz konusu alana ilişkin plan tadilatı askıya çıkartılırken, yapılan planda Kültür Parkı’nın bin 200 metrekaresine ‘kültürel tesis’ kurulacağı belirtildi.

‘Yurttaşlarla alay ediyorlar’

Konuya ilişkin BirGün’e konuşan İBB Meclisi’nin eski CHP’li üyesi ve inşaat mühendisi İbrahim Doğan, park alanının tamamına yakının katlı otopark yapılması nedeniyle, yurttaşların parkı kullanamayacağını vurguladı.

Yapılan plan değişikliğinin yasalara uygun olmadığını dile getiren CHP’li Doğan, otopark nedeniyle alanın ‘şantiyeye döneceğini’ ifade etti. Yapılan plan değişikliğinin daha önce idare mahkemesi tarafından reddedildiğini hatırlatan Doğan, “Planda alana yapılacak yeraltı otoparkın üstünün, park olarak düzenleneceği belirtilmiş. Tamamı betonlaştırılan bu alanda zemin üzerinde park yapılması gerçekten bir aldatmaca ve insanların aklı ile alay etmektir” diye konuştu.

Arabalardan geçilmeyen park…

Planda zemin üzerine bir metre yükseklikte toprak payı bırakıldığını ve bu zeminde ağaçlandırma yapılacağının belirtildiğine dikkat çeken CHP’li Doğan, “Anlaşılan zemin altındaki otopark nedeniyle egzoz gazından geçilmeyen park inşa edecekler. AKP’li belediyeler rant ve ticari amaçları uğruna kentin yaşam alanlarını, doğal çevreyi yok etmeye devam ediyor” dedi.

‘Müteahhit mantığı ile yönetiyorlar’

“AKP ülkeyi müteahhit mantığı ile yönetiyor” diyen CHP’li İbrahim Doğan, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bu park, ticari hevesleri nedeniyle yandaşlara peşkeş çekilecek. Bu alan yurttaşların park ihtiyacını karşılıyordu. Sonuç olarak bu politikaları asla kabul etmeyeceğiz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku