Küresel piyasalarda gözler yine Fed’e çevrildi

0 3

[ad_1]


Küresel hisse piyasaları artan risk unsurlarına rağmen bilhassa ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son dönem makroekonomik verilerle beraber para politikasının değişiminde telaşlı davranmayacağı iyimserliğiyle üstün dereceli kırmaya devam ederken, gelecek hafta gözler Fed’in toplantı tutanakları ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasına çevrildi.


Küresel hisse piyasalarında Fed’in varlık alımlarını ne süre azaltmaya başlamış olacağı sorusu gündemi belirlemeye devam ediyor.


Powell’ın ABD’de enflasyondaki yükselişi geçici olarak nitelemesi dikkatleri iş gücü piyasasına çevirmesine rağmen, hafta içinde beklentilere yakın gerçekleşen ABD enflasyon verisi sonrası küresel hisse piyasalarında risk iştahı arttı.


ABD’de temmuz enflasyonun senelik yüzde 5,4 artarak 5 aylık yükseliş eğilimine son vermesi sonrası Fed’in varlık alımlarının azaltımında telaşlı davranmayacağı iyimserliği küresel hisse piyasalarında alış ağırlıklı seyri bununla beraber getirdi.


Gelecek hafta ise Fed’in temmuz toplantı tutanakları ve Powell’ın hitabı yatırımcıların gündemine yerleşirken, para politikasının geleceğine ilişkin ipuçları aranmaya devam edilecek.


Borsa İstanbul yoğun veri haftasında terfi etti


Yurt içinde bu haftanın gündeminde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz sonucu, ödemeler dengesi ve endüstri üretimi bulunurken, haftaya TCBM’nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı tutanakları takip yatırımcıların odağında bulunuyor.


TCMB, hafta içinde siyaset faizini yüzde 19’da durağan(durgun) bırakırken ekonomistler, TCMB’nin karar metninde, para politikasına ilişkin “sıkı duruş” mesajının korunduğunu, meydana getirilen yönlendirmeler doğrultusunda bankanın ihtimaller içinde bir faiz indirimine sadece senenin son iki ayında gidebileceğini belirtti.


Türkiye’nin son 12 aylık cari işlemler açığı haziranda 29,7 milyar dolar ile son 10 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşirken, ekonomistler, cari dengede iyileşme eğiliminin devam edeceğini öngörüyor.


Hafta içinde açıklanan öteki verilere bakılırsa ise, Türkiye’de işsizlik haziranda yüzde 13,1’den yüzde 10,6’ya geriledi. Aynı dönemde işi olmayan sayısı 823 bin şahıs azalırken, ziraat dışı istihdam da 2,7 puan düşüşle yüzde 12,3’e indi.


Gelecek hafta yurt içinde pazartesi bütçe dengesi, salı konut fiyat endeksi, perşembe TCMB’nin PPK tutanakları takip edilecek. Hafta süresince şirketlerin ikinci çeyrek bilançoları da yatırımcıların odağında bulunuyor.


Öte taraftan, Internasyonal kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “BB-“, kredi notu görünümünü ise “durağan” olarak teyit etti.


Fitch, Türkiye için bu yıl gelişme beklentisini ise yüksek baz tesiri ve ekonomik faaliyetlerde devam eden toparlanma sebebiyle yüzde 6,3’ten yüzde 7,9’a yükseltti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku