Kuzey Kore’den ABD’ye Gözdağı

0
Dünyadaki karışıkların devam ettiği bu günlerde Kuzey Kore, Amerika Birleşik Devletlerini bir kez daha tehdit etti. Pyongyang yönetimi, kıtalar arası balistik füze denemesiyle ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından yapılan yeni yaptırımlara dair kararları kınadı. Açıklamanın devamında Amerika Birleşik Devletleri’ne de gözdağı verildi.
Kuzey Kore yönetimince yapılan açıklamada, kendilerine karşı yapılan bir yaptırımlara karşı bir cevabı olduğunu ve bu cevabın en doğru cevap olduğunu belirtti. Amerika Birleşik Devletleri’nin kendilerine yönelik düşmanca tavrı devam ettiği süre boyunca nükleer programlarını müzakere  dahi etmeyeceklerini bir kez daha vurguladı.

“ABD’nin kendisini güvende hissetmesi büyük hata”

Ülkenin resmi haber ajanjı olan KCNA üzerinden yayımlanan açıklamada: Kuzey Kore’nin nükleer gücünü arttırma konusunda geri adım atılmayacağı da ayrıca eklendi. “ABD’nin okyanusun karşısında kendini güvende hissetmesi kadar büyük bir hata olamaz” şeklinde yapılan açıklamada oldukça dikkat çekti.

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un

Kuzey Kore’nin ekonomisi hedef alındı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri geçtiğimiz günlerde ABD tarafından hazırlanarak Konsey’E getirilen ve Kuzey Kore’ye yönelik yeni yaptırımları içeren karar tasarını görüşmüştü, 15 üyenin de lehte oyun ile kabul edilen karar Kuzey Kore’yi sinirlendirdi.

Karara göre, Kuzey Kore’nin en önemli gelir kaynaklarından olan kömür, demir, kurşun ile deniz ürünleri ihracatına yasak konulması ve ülkenin toplam 3 milyar dolar olan ihricat gelilerinin üçte bir oranında azaltılması hedeflendi. Kararda ayrıca, Birleşmiş Üyesi ülkelerin Kuzey Kore vatandaşlarına yönelik yaptırımlarda yer aldı. Bu karara göre Kuzey Kore Vatandaşları bundan sonra çalışma izni alamayacak. Bu şekilde döviz girişi de engellenmiş olacak.

Trump yönetimi yaptırımları memnuniyetle karşılamıştı

Birleşmiş Milletler’de onaylanan bu yaptırımlardan sonra Amerika cephesinden açıklama gecikmedi. Beyaz Saray tarafından yapılan yazılı açılamada, Kuzey Kore’nin ‘tehdit teşkil eden ve istikrarsızlığa yol açan faaliyetlerine karşı ekonomik ve siyasi baskının artırılacağı’ belirtilmişti. Açıklamanın devamında “Başkan Donald Trump, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, son balistik füze denemesine yanıt olarak Kuzey Kore’ye yönetlik yaptırımlarını ağırlaştıran kararı memnuniyetle karşıladığı öğrenildi. Başkan, Çin ve Rusya’nın bu kararın geçirilmesinde desteklerini takdirle karşıladı ifadesi de eklendi.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku