Kuzey Kore, Güney Kore’nin yaptığı çağrılara cevap vermiyor

0 6

[ad_1]

Şimal Kore ve Cenup Kore içinde Haziran 2020’de kapatılan yazışma hattı 27 Temmuz’da tekrardan kurulmuştu. Sadece Cenup Kore yazışma hattı üstünden meydana getirilen çağrılara Şimal Kore’nin yanıt vermediğini duyurdu.

TATBİKAT GEREKÇE GÖSTERİLİYOR

Cenup Koreli yetkililer, Şimal Kore’nin yazışma hattı üstünden meydana getirilen aramalara yanıt vermediğini bildirdi. Basında yer edinen haberlerde, Şimal Kore’nin tüm ikazlarına karşın Cenup Kore’nin ABD ile ortak tatbikat yapması sebebi ile telefonlara yanıt vermediği öne sürüldü.

TEKNİK OLARAK SAVAŞ SÜRÜYOR

İki ülke arasındaki cenk 1953’te sulh anlaşması yerine ateşkesle sona ermesi sebebi ile iki ülke teknik olarak hala harpte gözüküyor. Kurulan yazışma hattı üstünden iki ülke çoğu zaman günde iki kez görüşme gerçekleştiriyor. Şimal Kore, başarısız bir sulh zirvesinin peşinden ilişkilerin bozulması üstüne Haziran 2020’de yazışma hattını kapatmıştı.

“UMUT MU, YOKSA UMUTSUZLUK MU?”

Şimal Kore Lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo-Jong tatbikat için, “ABD’nin Şimal Kore’ye yönelik düşmanca politikasının en canlı ifadesi” yorumunu yapmış, “Hükümetimiz ve ordumuz, Cenup Kore’nin saldırgan cenk tatbikatlarına devam edip etmediğini yada büyük bir karar alıp almadığını yakından takip edecek. Ümit mu, yoksa umutsuzluk mu? Bu bizlere bağlı değil” demişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku