KVKK, WhatsApp’tan bilgi ve belge talep etti

0 31

Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Faruk Bilir, bazı kişisel bilgilerin Feysbuk’a ilişkin şirketlerle paylaşılmasını da içeren yeni gizlilik ilkesinin kabulünü uygulamanın kullanımı için mecburi hale getiren WhatsApp hakkında yürütülen incelemeye ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunmuş oldu.

Kurumun karar organı Kişisel Verileri Koruma Kurulunca incelemenin, temel ilkeler, veri işleme şartları, yurt dışına veri aktarımı ile açık rızanın unsurları ve açık rızanın hizmet şartına bağlanıp bağlanmaması yönünden gerçekleştirildiğini belirten Bilir, 12 Ocak’ta başlatılan incelemenin sürdüğünü beyan etti.

Faruk Bilir, “WhatsApp’a tebligat yapılmış oldu, data ve belge talep edildi. Sürecin takipçisiyiz.” dedi.

Kullanıcılara verilen süre uzatılmıştı
WhatsApp, 4 Ocak’ta “gizlilik ilkesi”ni güncellemiş ve kullanıcılarına güncellenen ilkeleri kabul etmeleri için bildirim yollamıştı. Hesap detayları, mesajlar, konum detayları benzer biçimde birçok verinin Feysbuk’a ilişkin şirketlerle paylaşılmasını içeren yeni koşulların onayı için kullanıcılara 8 Şubat’a kadar süre vermişti. WhatsApp, yeni koşulların kabul edilmemesi durumunda uygulamanın kullanılamayacağını belirtmişti.

Bu karara ilişkin kullanıcılardan yoğun eleştiri alması üstüne WhatsApp yapmış olduğu açıklamada, “Avrupa Bölgesi” kullanıcılarının bu güncellemeden etkilenmeyeceğini, bu bölgedeki kullananların verilerinin Feysbuk şirketleriyle paylaşılmayacağını duyurmuştu.

Sonrasında WhatsApp, güncelleme için verilen süreyi 15 Mayıs’a kadar ertelediğini duyurmuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku