KYK yurt başvurusu 2021: KYK yurt başvuruları ne zaman yapılacak?

0 16

[ad_1]

Üniversiteye gidecek olan binlerce genç, KYK yurt ve burs müracaat tarihlerini araştırıyor. Çoğu zaman KYK yurt ve burs müracaat tarihleri, üniversite imtihanı neticeleri açıklanmasının arkasından belli oluyor. YURTKUR tarafınca açıklanan müracaat tarihleri, YKS sonuçlarının açılanacağı tarihin yaklaşmasıyla merak mevzusu oldu.

Milyonlarca talebe haziran ayında üç oturumda meydana gelen YKS sınavına girdi. YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih ise ÖSYM tarafınca 2021 imtihan takviminde belirtilmişti. YKS sonuçlarının açıklanmasına sayılı günler kala KYK yurt ve burs müracaat tarihlerini bekliyor. Söz mevzusu başvurular, çoğu zaman Ağustos ayında başlıyor.

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafınca her yıl ağustos ayı itibariyle alınan yurt başvuruları ile ilgili hemen hemen resmi bir izahat yapılmadı. Üniversite imtihan neticeleri 4 Ağustos’ta açıklanacak. Imtihan sonuçlarının açıklanmasının arkasından yurt ve burs müracaat tarihleri de netleşecek.

KYK yurt başvurusu için tıklayın.

Üniversite eğitimi süresince öğrencilere karşılıklı ve karşılıksız olmak suretiyle burs ve kredi imkanı tanınıyor. Bu kapsamda KYK burs ve kredi müracaat tarihleri için izahat yapılıp yapılmadığı araştırılıyor. KYK burs ve kredi başvuruları her yıl eylül ayında alınıyor. Bu yıl da aynı tarihte başlaması beklenen başvurular için hemen hemen resmi bir izahat yapılmadı.

KYK burs ve tahsil kredisi başvurusu için tıklayın.

1. Öğrencinin, örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması gerekir.

2. Öğrencinin ailesi, Kurum yurdunun bulunmuş olduğu şehrin belediye sınırları haricinde ikamet etmesi şartı aranır. (Sıhhat Kurulu raporu ile %40 ve üstünde engeli olduğu tespit edilen öğrenciler, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı’na bağlı yetiştirme yurtlarında tamamlayan ve/yada Devlet koruması altında olan öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olan öğrenciler hariç)

3. Öğrencinin, taksirli suçlar hariç, herhangi bir suçtan dolayı hakkında 6 ay ve daha çok hapis cezası ile kesinleşmiş mahkûmiyeti bulunmaması gerekir. (Cezası erteleme edilenler hariç)

4. Cezası erteleme edilmiş olsa bile, 12/4/1991 tarihindeki ve 3713 sayılı Terörle Savaşım Kanunu ile 26/9/2004 tarihindeki ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun İkinci Kitap Üçüncü Kısmının Beşinci Kısmı ile Dördüncü Bölümde düzenlenen suçlardan yargı altına alınmamış olması ve bu suçlardan haklarında oluşturulan derdest kamu davası bulunmaması gerekir.

5. Öğrencinin, Kurum yada öteki resmi kuruluşların yurtlarından “Müddetsiz çıkarma cezası” yada öğretim kurumlarından 6 aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması gerekir.

6. Internasyonal öğrencilerin talebe belgesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni belgesi ile pasaportunun tasdikli fotokopisini vermesi gerekir.

7. Mecburi yetişim hariç asgari ücretin üstünde ücretle bir işte emek harcamaması gerekir.

8. Öğrencinin, toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı yada bulaşıcı hastalığı olmaması gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku