Dünya

‘Londra, korku yerine umudu tercih etti’


Dünya

İngiltere’nin başkenti Londra’da Belediye Başkanı seçilen Sadık Khan yemin ederek görevi devraldı. Khan, “Bu görevi hayal bile edemezdim” dediLondra’da Perşembe günü yapılan seçimlerde belediye başkanı seçilen Pakistan asıllı Müslüman Sadık Khan, yemin ederek göreve başladı. Avrupa tarihinde bir başkenti yöneten ilk Müslüman belediye başkanı olan Khan, yemin konuşmasında Londralı seçmenlerin ‘korku yerine umudu’ seçtiğini vurguladı.

Khan, İşçi Partisi adına yarıştığı seçimde 1 milyon 300 bin seçmenin oyunu almıştı. Otobüs şoförü bir baba ve terzi bir annenin oğlu olduğunu belirten Khan, “Londra Belediye Başkanı olmayı hayal bile edemezdim” dedi.

Yoksul bir aileden gelen Khan’ın seçimdeki en büyük rakibi ise iktidardaki Muhafazakâr Parti’nin adayı multimilyarder Zac Goldsmith’di. Goldsmith, partisi tarafından seçim yarışında ‘Khan’ın başkan seçilmesi durumunda aşırı İslamcı gruplara zemin hazırlanacağı’ yönündeki ifadeleri nedeniyle kirli bir seçim kampanyası yürütmekle ve ayrıştırıcı bir dil kullanmakla suçlanıyor. Goldsmith’in kızkardeşi Jemima Goldsmith, kardeşinin yanlış bir seçim kampanyası yürüttüğünü söyleyerek, eleştirilere katıldığını açıkladı.

İşçi Partisi Genel Başkanı Jeremy Corbyn ise Khan’ın zaferini “Herkesin eşit olduğu bir Londra oluşturmak için seninle çalışmak için sabırsızlanıyorum” sözleriyle kutladı. Londra 8 yıldır Muhafazakâr Parti’den Boris Johnson tarafından yönetiliyordu. İngiliz basını, seçim sonuçlarının Londra halkının hoşgörülü yanını vurguladığını yazdı.

 

 

KAYNAK : Milliyet