Louis Vuitton’un yeni kurukafa ve yılan saati, ölümün yüzüne bakmanızı istiyor

Çalıyor, hareket ediyor ve tekrar eden bir aforizma içeriyor - en son Tambour geri adım atmıyor.

0

Lüks zaman işleyişi dünyasında bolca kafatası temalı saatler var. Bu ürkütücü motiflerin çoğu kadran üzerinde havalı ve önsezi dışında hiçbir şey yapmıyor , bu yüzden Louis Vuitton’un Tambour Carpe Diem’inin gerçekten çok şey yaptığını görmek etkileyici.

2021 yeniliği, yalnızca tasarım açısından değil, aynı zamanda teknik karmaşıklık açısından da markanın bu yılki en abartılı ürünü. Dakika tekrarlayıcıyı (yapılması gereken saat başı baş ağrıları listesinde zaten üst sıralardadır) ile dört animasyon içeren bir jacquemart mekanizmasını birleştirir.

 

 

Kasanın sağ tarafında bulunan yılan başlı buton etkinleştirildiğinde 16 saniyelik bir animasyon başlıyor: Kadrandaki yılan hareket ederek kafatasının başında atlama saatlerini barındıran elmas şeklindeki bir açıklığı ortaya çıkarıyor.

Yılanın kuyruğu geriye dönük dakika ölçeği boyunca salınır. 

Louis Vuitton kafatasının gözünde çiçek motifi başka tanıdık elmas haline döner ve kafatasının ağzı da sözcükleri “Carpe Diem” ortaya çıkarmak için açılır. 

Jacquemart saatlerin pek çok örneği, geleneksel ibreler aracılığıyla zaman göstergelerini basit tutarken, Louis Vuitton, isteğe bağlı zamanı da sunarak onun biraz cüretkar bir saatçi olduğunu kanıtlıyor.

 

Marka, görünüşe göre daha önce otomatlarla uğraştı, ancak yalnızca özel müşterileri tarafından talep edilen özel siparişler için. 

Yine de Tambour Carpe Diem, La Fabrique du Temps Louis Vuitton’da (2012’de Louis Vuitton tarafından satın alınan bir mekanizma fabrikası) iki yıllık bir geliştirme ve onu süslemek için iki yüksek vasıflı zanaatkar gerektiriyordu. 

 

Emaye kaplama, Anita Porchet’ten başkasının işi değil. Yılanın ve kadranın canlılığı, kafatasındaki her bir dişin mükemmel parlaklığı ve yarı saydamlığı, bu usta emaye ustasının ünlü becerisinin kanıtıdır.  

 

 

Gravür, Piaget ve Van’t Hoff gibi müşterilerle kaliteli saat el sanatlarına adanmış Cenevre merkezli bir atölye olan Art&D’nin genel müdürü Dick Steenman tarafından yapıldı. 

 

Yılan, kafatası ve kum saati özenle altından oyulmuştur ve son ikisi Louis Vuitton’un imza amblemleriyle süslenmiştir.

 

Kısmen kafatası şeklinde de olan LV 525 hareketi 426 parçadan oluşur ve 100 saatlik cömert bir güç rezervi sunar ve kalan süre kadrandaki kum saati ile gösterilir.

 

 

Louis Vuitton’un diğer şeylerin yanı sıra maddi zenginlik ve zevklerin anlamsızlığını simgeleyen bu saat için vanitas sanat türünden ilham aldığını iddia etmesi biraz komik. 

Tüm bu güzel görsel dramayı barındırmak için saatin 47 mm genişliğinde ve 15 mm kalınlığında oldukça büyük 18 ayar pembe altın kasası ile bu saat kesinlikle gerekli değil. 

Ancak amaçlanan mesaj ne olursa olsun, Louis Vuitton kesinlikle şaşırtma fırsatını yakaladı.

 

 

 

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku