Madagaskar’da yeni hükümet kuruldu – Son Dakika Haberleri

0 7

[ad_1]


Mahalli basında çıkan haberlere bakılırsa, Cumhurbaşkanı Andry Rajoelina, Başbakan Christian Ntsay önderliğindeki 32 üyeli kabinenin kurulduğunu duyurdu.


Aralarında 3 bakan yardımcısı ve 2 devlet bakanının da olduğu kabineye 21 isim yeni katıldı.


Buna bakılırsa Cumhurbaşkanının Hususi Danışmanı Patrick Rajoelina Dışişleri Bakanlığına, mahalli Express gazetesi sahibi Edgard Razafindravahy Endüstri ve Tecim Bakanlığına ve eski Cumhurbaşkanı Amiral Sophie Ratsiraka da Zanaat ve Meslek Edindirme Bakanlığına getirildi.


Son kabine değişikliği Ocak 2020’de yapılmıştı.


Gerekçe darbe ve suikast planı olabilir


Cumhurbaşkanı Rajoelina, 11 Ağustos’ta tüm bakanları görevden aldığını duyurmuştu.


Kabine değişikliğine, Rajoelina’yı hedef alan ve ülkenin bir numaralı gündem maddesini oluşturan “Apollo 21” isminde suikast ve darbe planı gerekçe gösterilmişti


Cumhurbaşkanı Rajoelina, 20 Temmuz’da ortaya çıkan suikast girişimine ilişkin ilk kez 9 Ağustos’ta konuşmuş ve bunun arkasında Fransa’nın olabileceğine işaret etmişti.


Suikast planına ilişkin düzenlenen ilk operasyonda gözaltına alınan 6 şahıs içinde 2 emekli Fransız askerinin olması ve söz mevzusu askerlerden emekli albay Paul Rafanoharana’nın suikast planının beyni bulunduğunun ortaya çıkması ülkede şok tesiri yaratmıştı.


Cumhurbaşkanı Rajoelina, Apollo 21’in yalnız suikast planı olmadığını, hem de yönetimin de ele geçirilmek istendiğini doğrulamıştı.


Apollo 21 suikast planı


Madagaskar’da 20 Temmuz’da eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda, “devletin güvenliğini tehlikeye atmak ve cumhurbaşkanını öldürmek için komplo oluşturmak”la suçlanan 2’si emekli Fransız askeri 6 şahıs gözaltına alınmıştı.


Akabinde devam eden gözaltı dalgasında 21’den fazla şahıs sorgulanmış ve söz mevzusu emekli Fransız askerler de dahil 11 şahıs tutuklanmıştı.


“Apollo 21” adı verilen suikast planında, aralarında Cumhurbaşkanı Rajoelina’nın da bulunmuş olduğu 5 devlet görevlisinin “ortadan kaldırılması” ve yönetime el konulmasının amaçlandığı ortaya çıkmıştı.


Madagaskar basınına bakılırsa, suikast planının beyni olan Rafanoharana’nın bu plan için Madagascar Oil Genel Direktörü ABD’li Russel Kelly’den 10 milyon euro istediği tespit edilmişti.


Rafanoharana’nın evinde 4 valize yerleştirilmiş 225 bin euro ve fazlaca sayıda tabanca ele geçirilmişti.


Madagaskar’da 2009’da meydana getirilen askeri darbe esnasında karşıcılık lideri olan 47 yaşındaki Rajoelina, 2014’e kadar sivil geçiş sürecinin cumhurbaşkanı olarak vazife yapmış oldu.


Rajoelina, Aralık 2018’deki seçimden zaferle çıkarak 2019’da cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturdu.[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku