TÜRKİYE

Manisa’da 4 kazada 275 ağır hasarlı yapı tespit edildi


TÜRKİYE

Manisa Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Manisa, İzmir, Denizli Muhit ve Şehircilik Bölge müdürlüklerine bağlı ekiplerle, yekun 68 …Manisa Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Manisa, İzmir, Denizli Muhit ve Şehircilik Bölge müdürlüklerine bağlı ekiplerle, yekun 68 mahallede hasar tespit çalışması gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, incelemelerde Akhisar’da 318 az, 151 ağır hasarlı, Kırkağaç’ta 268 az, 123 ağır hasarlı, Saruhanlı’da 2 az hasarlı, Soma’da 8 az, 1 ağır hasarlı konut yapı tespit edildiği kaydedildi.

Ağır hasar gören Karakurt Mahallesi Vahdet, Karabörklü ve Akifakı camilerinin de aralarında bulunduğu 7 yapının yıkımının gerçekleştirildiği söz edilen açıklamada, yıkım çalışmalarına devam edildiği belirtildi.

Açıklamada, sarsıntıda hanesi oturulamayacak halde zarar gören 201 vatandaşın Kırkağaç Şehzadeler Gençlik ve İzcilik Kampı’na yerleştirildiği bildirildi.

Açıklamada ayrıyeten zelzeleden zarar gören vatandaşların süreksiz barınmalarına ait çalışmalar, birebir ve nakdi yardımların da Valilik koordinesinde yapılmaya devam edildiği vurgulandı.

DEPREMZEDELERDEN TEŞEKKÜR

Depremzedelerin muvakkat barınma, azık, ısınma ve vesair gereksinimleri, Manisa Valiliği koordinesinde Büyükşehir Belediyesi, Vilayet Afet ve Acil Durum Müdüriyeti, Türk Kızılay, kaymakamlıklar ve kaza belediyelerince karşılanıyor.

AFAD tarafından 15 mahallede kurulan 400 çadırda, depremzedeler kömür sobasıyla ısınıyor.

Karakurt Mahallesi’ndeki depremzedelerden Ahmet Kelebek, evlatları korktuğu için konutlarına giremediklerini lisana getirdi.

Bir vade akrabalarında kaldıklarını anlatan Kelebek, “3 gündür çadırda kalıyoruz. Devlet bize destek oldu, çadırımızı, kömürümüzü, yemeğimizi verdi. Herkese bu imkan sağlandı. Teşekkür ederiz” dedi.

Depremzede Seyyide Sertel de “Rabb’im bir daha bu türlü afet yaşatmasın. Çadırlarımızı kurdular, kömürlerimizi bıraktılar. Bir muhtaçlığımız yok çok şükür” diye konuştu.

Manisa’nın Akhisar kazasında 22 Ocak’ta 5,4 büyüklüğünde sarsıntı meydana gelmişti. Bunun akabinde 28 Ocak’ta merkez üssü Akhisar olan 4,7, Kırkağaç olan 4,8 ve 4,1 büyüklüğünde zelzeleler yaşanmıştı.