“Marib’te İranlı bir askeri uzmanla birlikte 10 kişi öldürüldü”

0

[ad_1]

Daha fazla mesaj

Kraliçe Bu Önemli Dünya Etkinliğine Katılma Planlarını Neden…

Uzayda bir iş gezisinde üçlüye bir mektup


Yemen Kültür ve Enformasyon Bakanı Muammer el-Eryani, yapmış olduğu yazılı açıklamada, Marib’in batısında bulunan ve Husilerin kontrolü altındaki Survah cephesine Arap koalisyon güçlerinin düzenlemiş olduğu hava saldırısında İranlı uzman Haydar Sircan ve beraberindeki 9 Husi milisinin öldürüldüğünü duyurdu.


İranlı askeri uzman Sircan, mayısta Marib’e düzenlenen bir hava saldırısında yaşamını kaybeden Hizbullah askeri uzmanı Mustafa el-Garravi’nin yerine geldi.


Sircan’ın, askeri eğitimler verdiği ve cenk taktikleri hazırladığı açıklandı.


İran ve Husi cephesinden izahat gelmedi


Eryani, gelişmenin İran’ın Yemen’deki vakalara müdahalesindeki düzeyine, istikrar ve itimatı sarsmadaki rolüne işaret ettiğini söylemiş oldu.


İran’ın gerginliğin tırmandırılması, sükunet ve sulh çabalarının baltalanmasındaki rolüne dikkat çeken Eryani, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyine İran’ın Yemen’e açık müdahalesine karşı kesin tutum takınması çağrısı yapmış oldu.


Eryani’nin açıklamalarına ilişkin İran ve Husi cephesinden hemen hemen bir izahat yapılmadı.


Husiler ve hükümete bağlı güçleri arasınlar çatışmalar


Uzun süredir siyasal istikrarsızlığın yargı sürdüğü Yemen’de İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler içinde çatışmalar yaşanıyor.


Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri Mart 2015’ten beri Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.[ad_2]

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku