Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Mavi Marmara Mağdurları: İyileştirme Değil Abluka Kalkacak Yoksa Kabul Etmeyiz

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Mavi Marmara Mağdurları: İyileştirme Değil Abluka Kalkacak Yoksa Kabul Etmeyiz
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Altı yıl önce Gazze’ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine yönelik İsrail’li askerlerin saldırısıyla birlikte rafa kalkan Ankara-Tel Aviv ilişkilerinin ‘normalleşmesi’ sürecinde iki tarafın heyetleri Roma’da bir araya geldi. Kritik zirvenin ardından Türk ve İsrailli müzakere heyetleri, anlaşma metni üzerinde mutabık kaldı.

AÇIKLAMA BUGÜN

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Reuters, İsrailli bir üst düzey yetkiliye dayandırdığı haberinde iki tarafın ilişkilerin normal seviyeye çekilmesi üzerinde anlaşmaya vardığını duyurdu. Anlaşma kapsamında düzenlenen iki metinden biri tazminat konusunu kapsıyor. İkinci metin ise Gazze’deki durumun iyileştirilmesini içeriyor. Başbakan Binali Yıldırım bugün saat 13.00’de Çankaya Köşkü’nde açıklama yapacak.  Mevkidaşı Netanyahu’nun da Roma’da konuşması bekleniyor.

ABLUKA KALKMAZSA İSRAİL’İN TAZMİNATINI KABUL ETMEYİZ

Türkiye ile İsrail arasındaki anlaşmalarda masadaki üç şarttan birini oluşturan tazminat şartının yerine getirilmesi konusunda bir engel daha var; mağdur aileleri…

Karar’ın ulaştığı bilgilere göre, Mavi Marmara baskınında öldürülen 10 yardım gönüllüsünün aileleri, anlaşma Gazze ablukasının kaldırılmasını kapsamıyorsa tazminatları reddedecek. Mağdur yakınları, İsrail ile yürütülen görüşmelerde sorunun sadece insani yardım üzerinden değerlendirilmesine tepkili.

Gazze’ye insani yardımların bugüne kadar dünyanın her yerinden farklı yollarla ulaştırılabildiğini, asıl meselenin özgürlük olduğunu savunuyor. Yakınlarının Mavi Marmara gemisiyle Gazze’ye ulaşma çabasının da dünyanın dikkatini bu soruna çekmek olduğunu belirterek, ablukanın kalkması uğruna hayatlarını feda ettiklerini vurguluyorlar.

Karar

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap