MEB’den yüz yüze eğitim açıklaması

0 7

[ad_1]

Ulusal Eğitim Bakanlığı, yerinde karar sürecine bakılırsa eğitim kurumlarının açılma ve uygulama kriterlerini deklare etti.

Meydana getirilen yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında alınan kararlar doğrultusunda her alanda olduğu benzer biçimde eğitim ve öğretimde de il bazlı olarak yerinde karar uygulamasına başlanıldığı ifade edildi. 2 Mart Salı günü itibarıyla tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8 ve 12. sınıflarda ülke genelinde karşı karşıya eğitimin başlamış olacağı belirtilen açıklamada, “Düşük ve orta riskli olarak tanımlanan illerde tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, ortaokullarda ve liselerde karşı karşıya eğitim gerçekleştirilecektir” denildi.

Düşük ve orta riskli olarak tanımlanan illerde ise okul öncesi eğitim kurumlarında tam zamanlı, ilkokullarda seyreltilmiş sınıflarda haftada 2 gün, ortaokul 5, 6, 7. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 2 gün, ortaokul 8. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 12-22 saat, lise hazırlık, 9. 10. 11. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 2 gün, lise 12. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16-24 saat olacak şekilde karşı karşıya eğitime başlanacağı kaydedildi.

Yüksek ve oldukça yüksek riskli olarak tanımlanan illerde okul öncesi eğitim kurumlarında tam zamanlı, ilkokullarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 2 gün, 8. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 12-22 saat, 12. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16-24 saat olarak karşı karşıya eğitime başlanacağı bildirildi. Hususi gereksinimli öğrenciler için hizmet veren hususi eğitim okul ve sınıflarınin ise ülke genelinde tam zamanlı olarak karşı karşıya eğitime başlamış olacağı açıklandı.

Tüm okul kademelerinde ve derslik düzeylerinde karşı karşıya eğitime 2 Mart Salı gününden itibaren başlanacağı belirtilen açıklamada, “Liselerdeki sınavlar 8 Mart Pazartesi gününden itibaren tüm illerimizde salgın tedbirleri çerçevesinde karşı karşıya gerçekleştirilecektir. Köy ve seyrek sözü geçen yerleşim yerlerindeki eğitim kurumlarında mevcut kararlar uygulanmaya devam edecektir” denildi.

Ek olarak karşı karşıya eğitim kapsamı dışındaki uygulamalarda uzaktan eğitime devam edileceği, karşı karşıya eğitime katılımın veli rızasına bağlı olarak gerçekleşeceği ifade edildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku