Meclis dışı isimler MKYK’ya taşınacak

0 6

[ad_1]

AK Parti’nin 24 Mart’ta yapılacak 7’inci Olağan Büyük Kongresi sebebiyle parti kulislerinde hareketlilik yaşanıyor. Partiyi 2023 seçimlerine taşıyacak kadrolar için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesaiye başladığı, bilhassa bazı eski bakan ve eski milletvekilleri ile de görüşmeler yapmış olduğu öğrenildi. Kongrede, Genel Başkanlık ve 50 kişilik Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) seçiminin yanı sıra Merkez Disiplin Kurulu, Parti içi Demokrasi Yargıcı Kurulu ve Siyasal Erdem ve Etik Kurulu için seçim yapılacak.

EN AZ YÜZDE 50 DEĞİŞİM
Teşkilat yönetimlerinde meydana getirilen değişikliklerin benzerinin MKYK’da da yapılacağı belirtiliyor. MKYK’da da minimum yüzde 50 oranında yenilenmeye gideceği ifade ediliyor. Bu doğrultuda Meclis dışı kalmasına karşın teşkilatlarla beraber sahada çalışan eski bakan ve eski milletvekillerinden bazılarının MKYK’ya taşınacağı ifade ediliyor. Eski milletvekillerinin tekrardan değerlendirileceğinin ilk işareti il kongrelerinde verilmişti. Bazı eski milletvekilleri kongrelerde il başkanı seçilmişti. Erdoğan’ın da MKYK için bazı eski bakan ve milletvekilleri ile temas hâlinde olduğu ifade ediliyor. MKYK sıralaması oluşturulurken il ve bölge dengeleri, sahadaki performans ve teşkilatlarla uyum benzer biçimde kriterler gözetilecek.

MKYK’da milletvekili ağırlığına son verileceği belirtilirken, dışardan adların parti yönetimine taşınacağı; ek olarak genç ve hanım sayısının da artacağı belirtiliyor. Şu anda 50 kişilik MKYK’da 35 milletvekili bulunuyor. Yeni MKYK üyelerinin minimum 25’inin Meclis dışındaki adlardan oluşacağı, MYK’nın ise mevcut yapıdaki benzer biçimde gene milletvekili olan MKYK üyeleri arasından belirleneceği ifade ediliyor.

YILDIRIM’IN İSMİ GEÇİYOR
AK Parti kulislerinde son başbakan Binali Yıldırım’ın da MKYK’ya alınacağı ve sonrasında Genel Başkan Vekilliği yada Grup Başkanlığı görevine getirileceği konuşuluyor. Yıldırım’ın partide vazife almaya sıcak bakmış olduğu belirtiliyor. Gömü ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak’ın adı de MKYK için geçiyor sadece AK Parti kulislerinde bunun zayıf olasılık olduğu değerlendiriliyor. Kulislerde kurultay ile eş zamanlı kabine değişikliğinin de gündeme gelebileceği ve minimum üç bakanın değişebileceği yorumları yapılıyor.
Öte taraftan AK Parti Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir, Erdoğan’ın Genel Başkanlığa aday olmayacağı yönündeki değerlendirmelerin ise doğru olmadığını açıkladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku