Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Dokunulmazlık görüşmelerinde tekme ve yumruklu kavga

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Dokunulmazlık görüşmelerinde tekme ve yumruklu kavga
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

TBMM Genel Kurulu’nda önceki gün Kolluk Gözetim Komisyonu kurulmasına ilişkin yasa tasarısının görüşmelerinde operasyonlara ilişkin tartışmaların AKP ve HDP’liler arasında yumruklu kavgaya dönüşmesinin ardından dün Anayasa Komisyonu’nda  dokunulmazlıkların kaldırılmasını içeren anayasa değişikliği teklifinin ilk görüşmesinde de yumruklar ve tekmeler konuştu. Sıraların üzerine çıkan vekiller birbirlerine tekme tokat saldırırken, bazıları yaralandı.

Gecenin devamı
TBMM Genel Kurulu’nda önceki gece yaşanan yumruklu kavganın gerginliği dün dokunulmazlıkları görüşmek üzere toplanan Anayasa Komisyonu’na da yansıdı. AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop’un başkanlığında toplanan komisyonda teklifinin görüşmelerine çıkan kavga nedeniyle 2 saat boyunca geçilemedi. AKP ve HDP, grup başkanvekillerinin öncülüğünde milletvekillerini komisyon salonuna yığarak karşılıklı gövde gösterisinde bulundu. HDP’den 30, AKP’den 50’ye yakın milletvekili salona gelince hem milletvekilleri hem basın hem de uzmanlar görüşmeleri ayakta izlemek zorunda kaldı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

135 vekil 600 dosya
HDP’lilerin “mekan darlığı nedeniyle salonun değiştirilmesi” talebi kabul edilmeyince bir anda kavganın fitili ateşlendi. Milletvekilleri birbirlerine pet şişe ve dosya fırlattı. HDP’li  Nursel Aydoğan, AKP’lilere “Dün akşam Genel Kurul’da HDP’lileri dövdüğünüz gibi burada da döveceğinizi mi sanıyorsunuz?” diye bağırdı. AKP’liler, “kurgu bu belli” diye tepki gösterdi. Şentop’un görüntülü basının dışarı çıkarılmasını istemesini HDP’liler çıkış kapısı önünde engellemeye çalıştı. Salona Meclis polisinin girmesi üzerine HDP’li Baluken ve Garo Paylan, “Burası karakol değil, meclis. Her tarafı, ülkeyi karakola çevirdiniz” diye tepki gösterdi.
Tartışmaların ardından teklifin görüşmelerine geçildi. Şentop, 600 fezleke bulunduğunu, bunlardan 46’sının AKP’li, 179’unun CHP’li, 354’ünün HDP’li, 17’sinin MHP’li, beşinin de bağımsız milletvekiline ait olduğunu kaydetti. Şentop, 27 Ak Parti, 51 CHP, 49 HDP, yedi MHP ve bir bağımsız milletvekili olmak üzere toplam 135 milletvekili hakkında fezleke düzenlendiğini söyledi. Teklif sahibi AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı ise dokunulmazlık fezlekelerine ilişkin dosyaların olağan usullerle yargıya intikal ettirilmesinin çok uzun zaman alacağını belirterek, “Hızlı şekilde yargı bu konulara el attığında siyasetin üzerindeki gölgenin de ortadan kalkacağını düşünüyoruz” dedi.

HDP: Darbe girişimi
Hükümet adına konuşan Adalet Bakanı Bozdağ da teklifin gerçekte milletvekillerinin suçluluğu veya suçsuzluğu hakkında iddiada bulunan bir düzenleme olmadığını, sadece milletvekillerinin yargılanmalarının önündeki anayasal engeli yine anayasaya eklenen ek maddeyle bir defaya mahsus olarak kaldırarak, yargılamalarına izin verdiğini kaydetti.
Baluken teklifi, “darbe girişim” olarak nitelerken “Anayasa değişikliğini darbe anlayışını meşrulaştırmaya çalışan bir düzenleme olarak görüyoruz. Halk iradesine yönelik darbe ve tasfiyedir bu düzenleme. Dokunulmazlık tartışması değil halk iradesine darbedir. HDP’lileri bu güne kadar herhangi bir dokunulmazlığı zaten olmadı. Sokakta her türlü jop, gaz, işkenceye kadar her türlü muameleyi görüyoruz” dedi.

Tekme tokat kavga
Görüşmelere verilen aradan sonra ikinci bölüme geçilmeden AKP ve HDP’liler arasında kadın vekillere yer verme konusunda “nezaket” tartışması yaşandı. HDP’li Ahmet Yıldırım, “Nezaket dersi vermeyin. Terbiyesizlik etmeyin” derken, AKP’liler, “artistlik yapma” diye laf attı. Tansiyon bir anda yükselirken Yıldırım, “Artist sensin bostan korkuluğu gibi oturuyorsun. Cürümün kadar yer yakarsın otur yerine” diye karşılık verdi. Bozdağ da “Sabahtan beri hakaret ediyorsun. Tehdit ediyorsun” dedi. Yıldırım yumruğunu masaya vurarak, “hadi oradan” diye bağırırken Bozdağ “Milletin Meclisinde eşkıyalık olmaz” diye karşılık verdi. HDP’liler de “Sen adam mısın” diye karşılık verdi. O andan itibaren ipler koptu ve ortalık savaş alanına döndü. Ak Partililer sıranın üstüne çıkıp yumruk atmaya çalışan Yıldırım’ın üzerine hucum ederken, HDP’liler de AKP’lilere yöneldi. Birbirlerine yumruk, tekme tokat giren vekillerin bazıları sıraların üzerinde kavgayı sürdürdü. Bazıları aldıkları darbelerin etkisiyle yerlerde süründü.
Arada kalan Bozdağ’ı korumak için basın danışmanı ve AKP’li vekiller kalkan olmaya çalıştı. Bazı vekillerin burnu kanarken, bazılarının gözlükleri kırıldı ve yüzü yaralandı. Arada kalan kadın vekiller de darbe aldı.
Duvardaki televizyon ekranı parçalandı, mikrofonlar kırıldı. Yumruk ve tekmelerle birlikte çığlıklar, feryatlar ve küfürler havalarda uçuştu. HDP’li Osman Baydemir ise, “Bahçede karşılaşsak birbirimize saldıracak durumdayız” diyerek geleceğe dönük ciddi uyarıda bulundu.
Dakikalarca devam eden kavga üzerine Bozdağ, Komisyon Başkanı’nın odasına adeta kaçırılarak götürüldü.

Toplantı Ertelendi
Toplantı pazartesi saat 15.00’e ertelendi.

 

 

(Milliyet)

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap