Mehmet Ceyhan’dan yüz yüze eğitim öncesi flaş uyarı: Durum değişti!

0 25

[ad_1]

Okullarda karşı karşıya eğitimin başlaması öncesinde Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan fazlaca tehlikeli sonuç delta açıklaması ve bulaş riskini azaltacak çözüm önerileri geldi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, toplumsal medya hesabından delta varyantına karşı uyarıda bulunmuş oldu.

Tüm dünya koronavirüsle savaşım ederken Türkiye de aşılama mevzusunda emekleri hızlandırma gayretiyle virüsle savaşıyor. Koronavirüsün varyantları güçlenerek hastalığı daha da zorlaştırıyor.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan aşıların hastalık gelişme, ağır hastalık ve ölüm riskini fazlaca belirgin şekilde azalttığını sadece aşıların hastalık bulaşını % 50 azalttığı bilgisi eski varyantlara ilişkin bulunduğunu, Delta varyantının bulaşını kesinlikle azaltmadığını deklare etti.

Ceyhan açıklamasının devamında “Bu yüzden öğretmeni aşılayıp evlatları koruma düşüncesi yanlış. Önlemleri ve kısıtlamaları kaldırıp, salgını bir tek aşı ile yavaşlatamayız. Aşı toplumun % 80’ine tam doz uygulanmadıkça enfekte şahıs sayısını azaltamaz.” dedi.

Ceyhan okulların açılmasıyla toplu taşımanın da kalabalıklaşacağını göz önünde bulundurarak ” Zaman geçirmeden iş yerlerinde esnek emek harcama, kademeli mesai ve gerekiyorsa vardiyalı emek harcama düzenine geçilmelidir.Okullarda, restoran ve kafelerde fiziki koşulların sağlandığı denetimlerle güvence edilmelidir. Okullarda online eğitim de devam etmelidir.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku