Memurun gözü hükümetin yeni teklifinde

0 5

[ad_1]


Ortalama 4 milyon işgören ve 2 milyondan fazla işgören emeklisinin 2022 ve 2023’teki mali ve toplumsal haklarının belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, 2 Ağustos’ta başlamış olan süreç devam ediyor.


Görüşmelerin geride kalan bölümünde, kamu görevlilerinin tamamını ilgilendiren ve 11 hizmet koluna ilişkin taleplerin müzakeresi tamamlanırken, maaş ve aylıklara yapılacak zamma odaklanıldı.


Hükümetin 2022’nin ilk altı ayında yüzde 5, ikinci altı ayında yüzde 6, 2023’ün ilk ve ikinci altı aylarında yüzde 6+6 ve enflasyon farkları teklifini yetersiz bulun işgören sendikaları, hükümetten yeni bir teklif beklemeye başladı.


“Sözleşmeyi uzlaşıyla imzalanmak istiyoruz”


Işgören-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, yapmış olduğu açıklamada, Işgören-Sen ve Türkiye Kamu-Sen’in ortak talebinin taban aylığa 600 lira seyyanen zam, 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17, her yıl yüzde 3 olmak suretiyle iki yılda toplam yüzde 6 refah oranı artış bulunduğunu anımsattı.


Hükümetin 2022 yılı için sunmuş olduğu zam teklifinin talep ettiklerinin yarısı düzeyinde bulunduğunu ve seyyanen zammı içermediğini belirten Tonbul, şöyleki konuştu:


“Türkiye Kamu-Sen ile ortaklaşa hazırlamış olduğumuz talepler, ekonomik şartlar ve kamu çalışanlarının görüşleri dikkate alınarak belirlendi. Enflasyon, döviz kuru, altın tutarları ve kamu çalışanlarının alım gücü göz önünde bulundurulduğunda taleplerimiz oldukça mantıklı ve makul. Buna rağmen hükümetin teklifiyle bizim taleplerimiz içinde ciddi bir fark söz mevzusu. Bu ayın başlangıcında başladığımız yasal görüşme süresi 22 Ağustos’ta bitiyor. Hükümet yeni teklif sunmakta geç kaldı. Önümüzde bir tek iki gün var. Bu süreçte saatler bile mühim. Hükümet bir an ilkin taleplerimizi karşılayacak bir teklifte bulunmalı. Biz bu sözleşmenin uzlaşıyla masada imzalanmasını istiyoruz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku