Merkez bankaları dijital nakit için kullanım kılavuzu hazırlıyor

Merkez bankaları dijital nakit paralar için kullanım kılavuzu hazırlıyor.

0

Bir grup merkez bankası, kripto para birimlerine ayak uydurmak ve yeni teknolojinin ticari borç verenleri alt edebileceği endişeleri arasında bir denge kurmayı amaçladıkları için Perşembe günü dijital nakit için potansiyel bir kullanım kılavuzu hazırladılar.

Pekin’den Washington’a kadar politika yapıcılar, bitcoin ve benzeri patlamanın para üzerindeki kontrollerini zayıflatabileceğinden endişe eden CBDC’ler olarak bilinen merkez bankası dijital para birimlerini araştırıyor.

Ve yaygın olarak kullanılan bir dijital dolar veya euroya daha yıllar varken, tüketiciler giderek artan bir şekilde banka veya kredi kartları ve cep telefonlarında dijital ödemeler lehine madeni paraları ve banknotları terk ettikçe merkez bankalarının çalışmaları hız kazanıyor.

Daha fazla mesaj

Dünya genelinde hisse senetleri iyimser kazançlarla…

Mastercard, kripto para hizmetlerini ödüller ile…

Yedi merkez bankası – ABD, İngiltere ve Euro bölgesindeki ECB’dekiler dahil, ancak Çin değil – halka açık “perakende” CBDC’nin hem kamu hem de özel oyuncuları mevcut ödeme sistemleriyle uyum sağlamak için kullanması gerektiğini söyledi.

Merkez bankaları, Uluslararası Ödemeler Bankası ile birlikte çalışan merkez bankalarının, teknolojinin mevcut yerel ödeme sistemleriyle ve sahadaki ekonomik koşullara uyarlanmış benimseme stratejileriyle kullanılabilir olması gerektiğini söyledi.

Mevcut finansal sisteme CBDC’nin tanıtımına uyum sağlaması için zaman verilmesi gerektiğini söylediler ve ticari banka müşterilerinin aniden tasarruflarını yeni teknolojiye kaydırması durumunda yavaş hareket eden banka operasyonlarına ne kadar varılabileceğine dair riskleri işaretlediler.

“Tasarımdan bağımsız olarak, bir CBDC sistemi geliştirmek ve işletmek bir merkez bankası için büyük bir girişim olacaktır” diyerek, halkın teknolojiye olan güvenini sağlamak için özel operatörlerin katılımının yakından izlenmesi gerektiğini vurguladılar.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku