Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Merkez Bankası’ndan Turizm Uyarısı

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Merkez Bankası’ndan Turizm Uyarısı
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Merkez Bankası’nın ekonomistler için hazırladığı sunumda, ”Cari işlemler dengesindeki iyileşmenin devam edeceği öngörülmekle birlikte azalan turizm gelirleri yılın ikinci yarısında dış denge üzerinde olumsuz etki yapabilecektir” denildi.

Cari denge için bir diğer olumsuz gelişmenin de ihracat tarafında belirdiğine ilişkin bilgiye de yer verilen sunumda, “Yurt içi siparişler yakın dönemde toparlanırken, ihracat siparişleri zayıf seyrediyor” uyarısı yapıldı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Sunumda ayrıca, “Cari işlemler açığı finansmanı uzun vadeli borçlanma ve doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile sağlanmakta” olduğu da anımsatıldı.

Merkez Bankası’nın, “son dönemde enflasyonda, temelde işlenmemiş gıda fiyatları kaynaklı olarak, belirgin bir düşüş gözlendiğine” ilişkin saptamasının da yinelendiği sunumda, “Çekirdek enflasyon göstergelerinde de iyileşme yaşanmakla birlikte bu göstergeler yüksek seviyelerini koruyor” denildi ve şöyle devam edildi:

”Çekirdek enflasyon eğilimlerindeki iyileşme belirginleşmiştir. Bununla birlikte, hizmet grubundaki yüksek enflasyon eğilimi ve birim işgücü maliyet gelişmeleri bu iyileşmeyi sınırlandırmaktadır. Yakın dönemde küresel oynaklıklarda bir miktar artış yaşandı; gelişmekte olan ülkelere yönelik portföy akımlarında son haftalarda zayıflama gözlenirken, risk primi göstergeleri bir miktar arttı. Merkez Bankası sadeleşme yönünde ölçülü bir adım atılmasına karar verdi.”

DHA

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap