Siyaset

Mersin’de Cemaat’e operasyonda 10 tutuklama


Siyaset

Mersin merkezli 14 ilde düzenlenen Hizmet Hareketi’ne yönelik operasyonda gözaltına alınan 50 kişiden 10’u tutuklandı.Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, 23 Mayıs pazartesi günü belirlenen adreslere eşzamanlı yapılan operasyonda eski Emniyet Müdür Yardımcısı Serdar Özlü, eski İstihbarat Şube Müdürleri Ali İhsan Kaya ve Ali Çengelci’nin aralarında bulunduğu 50 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, emniyetteki sorgularının ardından 27 Mayıs günü adliyeye sevk edildi.

Mersin 2’nci Sulh Ceza Mahkemesi’nin bugün saat 02.00’de verdiği kararla 10 kişi tutuklandı. Mersin eski İstihbarat Şube Müdürleri Ali İhsan Kaya, Ali Çengelci ile eski Emniyet Müdür Yardımcısı Serdar Özlü’nün de bulunduğu 30 şüpheli hakkında adli kontrol kararı alındı. Diğer 10 sanık ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

ADLİYEDE TANSİYON YÜKSELDİ

Adliyede günler süren işlemlerin sonuçlanmasını bekleyen şüpheli yakınları işlemlerin bu kadar uzun sürmesine tepki gösterdi. Şüpheli yakınlarıyla polisler arasında zaman zaman tartıştı.

Kararın açıklanmasının ardından tutuklananlar araçlarla cezaevine götürülürken yakınları gözyaşı döktü. Serbest kalanlar ise ailelerinin kendilerine ulaştırdığı battaniye ve giyim eşyasının bulunduğu valizlerle adliyeden ayrıldı.