Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Milletvekillerinin Yargılaması Başlıyor

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Milletvekillerinin Yargılaması Başlıyor
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesinin ardından Adalet Bakanlığı’nda bulunan 117 dosya, cumhuriyet savcılıklarına gönderildi. Adalet Bakanı Bozdağ, “Savcılıklar, dosyalar geldikten sonra soruşturmaları devam ettireceklerdir.” dedi.

Milletvekilleriyle ilgili mevcut fezlekelerdeki dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik anayasa değişikliği yürürlüğe girdi. Önceki günden itibaren milletvekillerinin dosyaları gereğinin yapılması için savcılıklara gönderilmeye başlandı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bakanlıkta bulunan 117 dosyanın savcılıklara iletildiğini, Meclis’ten gelecek diğer dosyalarla beraber toplam 152 milletvekilinin yargılanmasına başlanacağını kaydetti.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Dokunulmazlığı kaldıran anayasa değişikliği geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından onaylanmış ve Resmî Gazete’de yayımlanmıştı. Dün dün katıldığı bir televizyon programında konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Adalet Bakanı Bozdağ, bakanlıktaki 117 dosyanın savcılıklara gönderildiğini kaydetti. Bozdağ, “Adalet Bakanlığı’nda 117 dosya vardı. Dün bizdeki dosyaları gönderdik. Dün itibarıyla 117 dosya cumhuriyet savcılıklarına gönderilmiş durumda. Meclis’ten gönderilecek dosyalar da bize geldikten sonra savcılıklara intikal ettirilecektir. Savcılıklar, dosyalar kendilerine geldikten sonra onlarla ilgili soruşturmaları kaldığı yerden devam ettireceklerdir.” dedi.

TBMM’de bulunan dokunulmazlık fezlekeleri de dün akşam saatlerinde gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından ilgili savcılıklara iletilmek üzere Adalet Bakanlığı’na gönderildi. TBMM’de 139 milletvekiliyle ilgili toplam 682 fezleke bulunuyordu.

Anayasada yapılan değişikliğe göre, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 15 gün içinde Anayasa ve Adalet Karma Komisyon Başkanlığı’nda, TBMM Başkanlığı’nda, Başbakanlık’ta ve Adalet Bakanlığı’nda bulunan yasama dokunulmazlığının kaldırılması istemi hakkındaki dosyalar, ilgili savcılara iade edilecek. Milletvekillerinin yargılanacakları dava kapsamında yasama dokunulmazlığının kaldırılması, üyeliğinin düşmesi anlamına gelmeyecek. TBMM, Başbakanlık ve Adalet Bakanlığı’nda 152 milletvekili hakkında toplam 787 dosya bulunuyor.

CHP’den vekillerine hukukî destek

CHP, fezlekesi bulunan partili 51 milletvekiline hukukî destek için komisyon kurdu. Milletvekillerine gönderilen yazıda, yargılanacak isimlerin haklarındaki adlî soruşturma ve dava dosya numaralarını parti bünyesinde kurulan ‘Milletvekili Davalarını İzleme Komisyonu’na göndermeleri istendi. Yazıda komisyonun yargılama süresince vekillere her türlü hukuki desteği vereceği belirtildi.

ABD’den tepki: Endişe duyuyoruz

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliğine Avrupa Birliği’nin ardından ABD’den de tepki geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, “Bu değişiklik Türkiye genelinde ifade özgürlüğü üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacak. Biz bundan çok endişe duyuyoruz. İfade özgürlüğünün korunması gerektiğine inanıyoruz. Türk hükümetine konuyla ilgili kaygılarımızı ileteceğiz.” dedi.

Özgür Düşünce

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap