Milli Eğitim Bakanı Bakan Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklaması

0 2

[ad_1]

Ulusal Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk bir takım ziyaretler kapsamında Sakarya’ya geldi. İlk ziyaretini Hatice Aslan İlk ve Orta Okulu’nda gerçekleştiren Bakan Selçuk, öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi. Burada çocuklar ile okul bahçesinde toplumsal mesafeli şekilde oyun oynayan Bakan Selçuk, risk haritasına bakılırsa şehirlerdeki okulların durumunda değişkenlik olabileceğini belirtti. Karşı karşıya eğitimde ilk ve ortaokullarda yüzde 80’in üstünde katılım bulunduğunu liselerde ise bu rakamın yüzde 70’lerde bulunduğunu ifade eden Selçuk, alınan tedbirleri güçlendirerek ortaya çıkabilecek problemler için var güçleri ile çalıştıklarını söylemiş oldu.

Veliler ve öğrenciler okulların açılmasını destekliyor
Bakan Selçuk, “Okullarımızın açıldığı bu hafta bizim bilhassa veriye dayalı olarak yaptığımız emekler şunu gösteriyor. İlkokul ve ortaokullarda yüzde 80’nin üstünde bir katılım var. Liselerde de yüzde 70’in üstünde bir katılım var. Tüm bunlar bizlere şunu gösteriyor; çocuklarımız ve velilerimiz de devasa yükseklikte bir halde katılım ile okulların açılmasının desteklendiğini gösteriyor. Bu bizi normal olarak mutlu ediyor ve bir taraftan da tedbirlerimizi güçlendirmek, ortaya çıkabilecek olası problemler için önlemler almak öncelikli vazifemiz” dedi.

Veli ve öğretmenlerimizin desteğine ihtiyacımız var
Tedbirleri alarak ellerinden gelenin fazlasını yaptıklarını ifade eden Bakan Selçuk, “Bizlere CİMER yada başka kaynaklardan gelen veli, çocuk mesajları 10 binlerce mesajdan söz ediyorum, büyük bir mutluluk ve beklenti içinde. Bu süreci talebe ve öğretmenlerimiz, velilerimiz için daha da kolay kılmamız, bu süreçte problem yaşanmaması için daha yüksek önlemler almamız gerekiyor ve şuanda yaptığımız şey o. Bugün Sakarya’dayız, buradaki okullarımızda bir ekip incelemeler yapıyoruz. Öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz ile görüşüyoruz, değerlendirme ve istişareler yapıyoruz. Sahada okul okul ne tür durumlar var neler yaşanıyor, neler yapabiliriz bu tarz şeyleri belirlemekle meşgulüz. Tüm arkadaşlarımız sahaya dağılmış vaziyette. Önlem ve denetimler yapılıyor, bu süreci el birliği ile götüreceğimizi düşünüyorum. Veli ve öğretmenlerimizin desteğine ihtiyacımız var. Renklere bakılırsa ayrılmış olan şehirlerimizin bu zamanda daha da dikkatli olarak maviye doğru yönelen bir çalışmanın içinde olmalarını bekliyoruz. Ve bunu da görüyoruz, bundan da mutluluk duyuyoruz. Burada çocuklarımız okul bahçesinde temassız bir halde oyun oynuyorlar. Bunlarla ilgili her türlü hazırlıklarımız var. Bazı eksiklerimiz olabilir bu tarz şeyleri da derhal düzelterek, tedbirleri alarak elimizden geleni fazlası ile yapıyoruz” diye konuştu.

Risk haritasına bakılırsa okulların durumunda değişkenlik olabileceğini de sözlerine ekleyen Selçuk, “Çocuklar bir bayram yeri benzer biçimde bakıyorlar, sınıfların heyecanı, atmosferi fazlaca farklılaşmış. Başka bir luğu yaşıyor talebe ve öğretmenlerimiz. Bunu gözlerindeki pırıltı ve seslerindeki tondan anlayabiliyorum. Okullardaki sevincin hep hatırlanması ihtiyaç duyulan bir şey bulunduğunu düşünüyorum. Kent bazlı yerinden yönetim yaklaşımı bu gayeyi güdüyor. Evlatlarımızın okullara gelişi, şehirlerin kırmızıdan maviye doğru seyrederken alacakları mesafeye bakılırsa de okulların durumunda değişkenlik olacak. Bu aslen bir yarışmada iyiye, sağlığa doğru bir yarışma ve koşturma aslen. Bu anlamda Valilerimizin nezaretinde bu mevzular oldukça rahat bir halde ele alınıyor ve yürütülüyor” şeklinde konuştu.
Buradaki ziyaretinin peşinden Sakarya Valiliğine gelen Bakan Selçuk, onur defterini imzaladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku