Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

MİMARİ ÇİZİM PROGRAMLARI

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 MİMARİ ÇİZİM PROGRAMLARI
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Küreselleşen dünya beraberinde hızı ve rekabeti de getirmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile hayatımıza bir takım yenilikler ve kolaylıklar gelmiştir. Mimari alanda el ile çizim bir kenara tasarlanan ve geliştirilen programların sayısı günden güne artmakta ve mimarlara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Güçlü, kullanışlı ve çok fonksiyonlu bu programlar sayesinde ihtiyaçlar en kısa sürede minimum hata ve düzeltme şekli ile düzenlenebilmektedir. Piyasa da sayısız çizim programları ve mimari modelleme yapabilen programlar bulunmaktadır.

Hem mühendislerin hem de mimarların kullandığı 3D mimari modelleme yapabilme olanağı sunan; 3D Studio Max programı. Duvar, kapı, pencere, merdiven gibi bina elemanları çizilebilmektedir. Yüzey modelleme yapabilme tekniğine sahip olan bu program mimarların görselleri üçüncü boyuta çıkarmada bir numaralı yardımcısıdır.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Çoğunda olduğu gibi Blender programı da tamamen ücretsizdir ve mimarlara 3D modelleme yapabilme imkanı verir. Programı diğerlerinden en önemli özelliği her türlü işletim sisteminde çalışabiliyor olmasıdır. Ayrıca çok pratik yapısı ve açık kaynaklı olduğu için sürekli desteklenmektedir.

Vektör tabanlı program AutoCad, çizimlerin 2 boyutta tasarlanmasını sağlamaktadır. Daha çok teknik çizim amaçlı kullanılmaktadır. 2 boyutlu çizimlerin yanı sıra modelleme özelliği de bulunan programın bir de mimarlar için özel versiyonu da bulunmaktadır.

Bir başka çizim ve modelleme programı ise ArchiCad’dir. Önceleri sadece Apple için üretilen program şimdilerde Microsoft’un da kullanımına sunulmuştur. Kullanışlı fonksiyonları ve modülleri ile ön plandadır. Türkçe versiyonu da bulunmaktadır.

Allplan adlı program mimari çizim ve 3 boyutlu çizimler yapmayı mümkün kılmaktadır. Bu programı çekici yapan ise maliyet analizlerini yapması, çizimi yapılan projelerin sunum haline getirilmesini sağlaması, çok sayıda ve çeşitte yapı özelliklerini barındırması, üst düzeyde görselleştirme ve renklendirmesidir.

Daha çok grafik tasarım ve animasyon programı olarak atfedilen Maya programı, tasarım ve görsel efektlendirme amaçlı kullanılmaktadır. Program eklenti ve script desteklerine fazlasıyla sahiptir. Bunların yanı sıra internet üzerinden kullanmayı öğrenme adına bir çok videosunu bulabilirsiniz.

Mimari çizim, modelleme, 3 boyutlu çizimler, animasyon ve oyun tasarımı gibi daha bir çok teknik özellikleri kendin de toplayan bir programdır SketchUp. Çok geniş kullanım yelpazesine sahip kaliteli bir modelleme programıdır. Üreticisi Google olup sonradan satışa sunulmuştur. Çok kolay kullanıma ve arayüze sahiptir. Ayrıca diğer modelleme programlarının dosyalarını açmada bir numaradır.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap