Mimesis nedir? | Mimesis felsefesi ne demek? – Kültür

0 21

[ad_1]

Yunanca öykünme anlamına gelen Mimesis, bugün için sanatta gerçekliğin kendine özgü yansıtılması biçimine ilişkin çeşitli anlamlarda kullanılmaktadır. Mimesis, gerçekliğin sanat içerikli yoldan yoğun halde yansıtılması olup, gerçek yaşamın sanat içerikli araçlarla verilmesini ihtiva eder. Burada söz mevzusu olan, yalnız olanın değil, fakat olması gerekenin de verilmesidir. Dolayısıyla Mimesis, gerçekliğin kopya edilmesi demek değildir. Şöyleki der Goethe Bir budala Sokrates’e benzemeye çalışır, bir oyuncu Sokrates’in parodisini yapar, bilge bir şahıs ise Sokrates şeklinde olma yolunda ona öykündür. Öykünmeye ilişkin bu üç anlayışa da, ta antik çağlardan bu yana rastlanmıştır. Bu birincisi, güzel duyu kuramında, tabiat ananın sanat kanalıyla yansılamak edilmesinden, kısaca gerçekliğin ‘naturel biçimler’ içinde verilmesinden, gerçekliğin ikinci kez ortaya konuşundan yola çıkar. Oyuncu kanalıyla mimetik olarak verilişe ilişkin ‘parodici’ anlayışa ise tiyatro tarihinde rastlanır; oyuncuların seyirciler için bir şeyi ‘yansılamak ederek’ canlandırışlarına dayanan bu anlayış, mitolojik olayların şamanlar ile mitolojik topluluk tarafınca büyüsel yoldan verilişinden ortaya çıkmıştır.

Mimesis felsefesi ne demek?

Dram sanatının daha en başlarında, seyirci bir kitle için oyun halinde, bir şeyi yansılamak ederek canlandırmanın, büyüsel kılık içinde ruhların verilişinden farkı, oyuncunun canlandırdığı şey karşısında takındığı değerlendirici tavır ve ifade öğesi olmuştur. (Günlük yaşamdan kısa görüntüler veren, antik halk tiyatrosu) ‘Mimus’ta, mimesis ilkesi, kısaca ‘sihir bozucu canlandırma’, mitolojikyan11macı ‘birleştirme’’den kökten ayrılıyordu.

Platon, ‘devlet’te, öykünmeyi özdeleşme olarak ele almış olduğu için, pedagojik nedenler açısından, sadece yüksek kişilere yaraşır erdemli işlerin canlandırılması icap ettiğini öne sürmekteydi. Aristoteles ise, Platon’a karşı açmış olduğu tartışmada ‘Poetika’yı kaleme almış ve yansılamak edici canlandırma kanalıyla insanlarda uyanan korku ve acıma duygularının iyi mi insanları ahlakça yükselttiğini göstermiştir. Mimesis kuramının çağıl bir çeşidi, ‘mimesis’ terimi ile ‘poiesis’ teriminin anlamca özdeş oluşundan, ‘ortada yapılmış’, ‘ortada canlandırılmış’ olanla aynı şey olarak görülmesi gerektiği anlayışından yola çıkarak, doğaya öykünme ile var etmenin birbiriyle çakıştığını öne sürer. Brecht ise, tiyatro geçmişine derinden yaslanan bir yansılamak kuramını öne sürerek, gözlemi bu kuramın odak noktası yapmıştır.

Mimesis nedir? | Mimesis felsefesi ne demek?

Brecht’e gore, oyuncu kopya etmeyi bırakarak yansıtmaya bakmalı, bunun için de gözlemin haricinde bir görüş de edinmelidir. Brecht’in geliştirdiği epik tiyatro anlayışı uyarınca, mimesis, gerçekliğin verilişinde yanılsama yaratmamalı, tam tersine, gerçek vakaları bilgili yoldan yansılamak etmeli, göstermeci yoldan verebilmelidir. Ayrıca Brecht, Mimemisteki bilgili, eleştirel, parodici öğenin ta başından bu yana mimesis terimi içinde yer aldığını vurgulayarak, ‘yansılamak’ terimini mesel içinde ele almış, bunun bilgili bir öykünme bulunduğunu ortaya koymuştur.

Mimesis ve katharsis nedir?

Mimesis, herhangi bir şeyi yansılamak yolu ile tekrardan canlandırma olarak tanımlanırken, katharsis ise seyircinin yansılamak edilen vakadan almış olduğu hazzı ve acıma, korku şeklinde duygularından arınmasını ifade etmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku