Minibüs esnafı sorununa çözüm arıyor

0

KİME SORDUN?
Ulaşım hattındaki soruna Milliyetçi Hareket Partisi el attı. UKOME ocak ayı toplantısında gündeme gelen 70. madde nedeni ile Gürsu-Kestel-Karapınar-İsabey minibüs hatları 1 mart tarihi itibari ile Şevket Yılmaz-Polis Okulu kavşağına kadar gidebilecek. Sert tartışmalar arasında onaylanarak geçen bu maddenin, ulaşım noktasında sorunları çözmediğini belirten minibüs esnafı, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarını dolaşarak alternatif çözüm yollarını anlatıyorlar.
UZLAŞMA OLMADAN ÇÖZÜM OLMAZ!
Gürsu Şoförler Oda Başkanı Recep Kaya’da bu çalışma sırasında MHP Bursa il başkanlığını ziyaret ederek il başkanı Tevfik Topçu ile görüş alışverişinde bulundu. Ziyaret nedeni ile açıklamada bulunan Tevfik Topçu ” Bursa ehil ellerde yöneltilmiyor. Bunu alınan icra kararları ile görebiliyoruz. Başta ulaşım olmak üzere, eğitim,sağlık, güvenlik, kentsel dönüşüm, gibi 25 ana kalemde Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri aldıkları, o bölgenin 20 yıllık geleceğini de planlayan kararlar için muhalefetin, sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini, bir kenara bırakın bölge vatandaşının görüşlerini bile almayı kendilerine uygun bulmuyorlar. Bu kapsamda kendileri tarafından bizzat kurdurulan kent konseylerinin görüşlerini bile dikkate almıyorlar. Vatandaşının hakkını savunmayan Gürsu-Kestel-Yıldırım Belediyelerini buradan uyarıyorum. Vatandaşlarımız ekonomik darboğaz dayken, bir keyfi davranışla geçen bu karara asla geçit vermeyin.” dedi.
İNADIM İNAD İLE YÖNETEMEZSİN!
Minibüs esnafının her zaman yanında olduğunu açıklayan MHP Gürsu ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ayhan Önal’da ” Toplamda 192 minibüsü etkileyecek bu kararın, hangi gerekçelerle geçtiğini bilmiyorum. Ankara Yolunda arkadaşlarımızdan öğrenebildiğimiz kadarı ile toplamda 600 civarı minibüs var. Minibüsler dakika hesabı ile çalışıyor. O yüzden 1 saat içinde de ancak 200-210 minibüs aynı güzergahtan geçer. O yüzden Bursa’da 700 bin özel araç varken vede bunun 240 bin adeti Ankara Yolunu sürekli olarak kullanıldığı bilinirken, minibüslerin -Ankara Yoluna geçit vermiyor- şeklindeki açıklamaları mesnetsiz. Tüm minibüsler yerine sadece 200 bin nüfusa dayanan, doğu bölgesinde 2 ilçeyi içine alan yerleşim birimlerini de harekat noktası içinde yer alması da manidar. Daha önce konu gündeme geldiğinde minibüs esnafı tüm iyi niyeti ile alternatif olarak 3 güzergah bildirmesine rağmen, -inadım inad- mantığı ile bu kararın geçmesinin altında, milyon dolarlarla aldıkları vagonların taksitlerini ödeyememeleri mi var? Doğu Garajı ile ilgili olarak kamuoyuna yansıtılan bir çok iddia var. Bunları ve ulaşım noktasında alınan bu kararın gerekçeleri bir an önce açıklamalıdır. Aksi halde güven bunalımı yaşayan vatandaşlarımız, farklı mercilerde kendi sıkıntılarının çözümü için çare arayacaktır.” dedi.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku