Siyaset

MİT TIR’ları savunmasını yayınlayan gazeteci Arzu Yıldız’a hapis ve annelikten men cezaları!


Siyaset

Adana’da silah taşıyan MİT TIR’larıyla ilgili soruşturmayı yürüten savcıların Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yaptıklarıAdana’da silah taşıyan MİT TIR’larıyla ilgili soruşturmayı yürüten savcıların Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yaptıkları savunmayı yayınlayan gazeteci Arzu Yıldız, 1 yıl 8 ay hapse ve annelik hakkından men cezalarına mahkum edildi. Görüntülerin Grihat.com.tr de de haber olarak yayınlanmasına ilişkin de Tahir Alperen’e 12 bin 600 TL para cezası verildi. Tahir Alperen için verilen para cezasına ertelenme getirildi.

Arzu Yıldız, avukatı aracılığıyla davanın bir önceki celsesinde YouTube’da savcılar için hakaret içeren birçok video ve aynı görüntülerin olduğunu, onlara neden soruşturma açılmadığını sorarak, soruşturma açılmaması için savcılara hakaret etmek mi gerekiyordu savunmasını yapmıştı. Soruşturmanın genişletilmesini talep etmişti ancak mahkeme kabul etmedi. Cumhuriyet’in haberine göre, savcılarla ve dosya ile ilgili birçok itham ve iddia ortaya atıldığını konunun kamuoyunun gündeminde olduğunu ve savunmalarına ilişkin Segbis görüntülerinin yayınlamasının gazetecilik faliyeti kapsamında değerlendirilmesini istedi.

Yıldız’ın avukatı ise “Birçok soruşturmada yargılama görüntüleri Periscope üzerinden yayınlanıyor” dedi. AYM’nin Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki kararını sundu. Mahkeme, davayı uzatmaya çalışıyorsunuz dedikten sonra Yıldız’ı 1 yıl 8 ay hapse mahkum etti. Yıldız’ın YouTube hesabından yayınladığı savcıların savunmasına ilişkin görüntüler Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişime engellendi. Savcılara hakaret içeren görüntülere engellenme istenmediği gibi soruşturma dahi açılmadı.

Tarsus 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasında Yıldız’ın avukatı Alpdeğer Tanrıverdi, sorgu hakimi ve katiplerin tanık olarak dinlenmesini talep etti. Mahkeme talebi reddetti. Tanrıverdi, “Taleplerimizin reddedilmesi mahkemenin kararını daha önceden verdiğinin kanıtıdır. Yargılamanın tek amacı bugüne kadar 2 yıldır devam eden hukuksuzlukları haber yapabilen tek gazeteci olan müvekkilimin baskı altına alınmaya çalışılmasıdır. Müvekkilimin beraatini istiyorum” dedi

ANNELİK HAKKINDAN MEN EDİLDİ

Mahkeme, hapis cezasının yanı sıra 2 çocuk annesi olan Yıldız’ın annelik hakkından da men etti. 2 çocuğu üzerindeki velayet ve vesayet hakkını aldı. Kararın temyiz edileceği öğrenildi.

Ayrıca YouTube kanalındaki Segbis görüntüsüne erişimi engelleyen, talep eden savcı ve hakimlerle ilgili de gerekli şikayeti yapacağını söyledi. Yıldız “Hakaret içeren hain, şerefsiz gibi sözler sarf eden videolara erişime engel, soruşturma talebi yok! Fakat olayı düz bir şekilde gerçeklerin ortaya çıkmasını amaçlayarak yayınladığım için bana dava açılıp ceza verildi. Meslektaşlarına hakaret edenlere ise soruşturma bile açamadılar. Bu kendileri ve meslekleri adına utanç verici” dedi.

 

KAYNAK : http://www.birgun.net/haber-detay/mit-tir-lari-savunmasini-yayinlayan-gazeteci-arzu-yildiz-a-hapis-ve-annelikten-men-cezalari-112757.html