Müftülere Nikah Yetkisi Tasarında Önemli İddia

0

Son günlere damgasına vuran diğer bir olay müftülere nikah yetkisi verecek olan yasa tasarısı tartışması. Bu tartışmalar sürerken AKP bu kanunu uygulamaya geçirmek için canla başla çalışmaya devam ediyor. Müftülerin nikah kıymasına büyük bir kitleden tepki gelirken basında konuşulan diğer iddia ise çok daha vahim: Müftüler iş yükünü karşılayabilmek adına nikah kıyma yetkilerini imam ve vaizlere devredebileceğine ilişkin bir tasarı da yürütülüyor.

Geçtiğimiz günlerde iktidar partisi olan AKP tarafından tasarıya sunulan müftülere nikah kıyma yetkisi tasarısı gerek siyasiler arasında gerek halk arasında çok büyük bir tepkiye yol açtı. Laikliğe gölge düşürecek bu tasarıda nikah kıyma yetkisi artık belediye başkanları ve muhtarlardan sonra din adamı olan müftülere ardından görev devriyle imam ve vaizlere de geçeceğine ilişkin tasarı hala görüşülüyor. Habertürk bünyesinde yer alan Bülent Aydemir yaptığı haberde: kararnameyle göreve atanan ve görevine yemin ederek başlayan, yüksek nitelikli kamu personeli sıfatında yer alan müftüler nikâh kıyma konusunda yetki almaları kamu idare hukuku ve kuralları açısından herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmayacak.

Müftülerden sonra imamlara nikah yetkisi.
Müftülerden sonra imamlara nikah yetkisi.

İstatistiklere göre il ve ilçe müftülüklerinin sayısı, nikah konusunda oluşabilecek olası talebi karşılayacak güçte değil. Türkiye’de 81 ilk ve 957 ilçe mevcut. Bu durumda tüm müftü kadrolarının dolu olduğu kabul edilirse ve bu sayının toplamda bin 38 olduğu düşünülürse talebi karşılamak için oldukça yetersiz. Çünkü güncel nüfus sayılarına göre nüfusu 500 binin üzerinde olan tam 24 ilçe mevcut. İstatistiklerin devamında ise bir yıl içerisinde ortalama kıyılan nikah sayısı tam 600 bin. Müftü  başına düşen nikah kıyma ölçeği sayısal olarak hesaplandığında bir müftü yılda ortalama 77 bin nikah kıyması durumunda. Diğer koşullarda göz önüne alındığında bir müftü için yılda 300 ile 1000 arası nikah kıyma yetkisi düşüyor. Doğal olarak müftünün diğer işleri de hesaba katıldığında tüm hepsine yetişmesi imkansız.

Peki bu durumda nasıl bir prosedür işlenecek?

Müftüler taleplere yetişemeyeceği düşünülürse. Müftülerin nikah kıyma yetkisi geçici olarak diğer dini yetkili olan imam ve / veya vaizlere devredilecek. Resmi işlemlerin halledilmesi yine son olarak müftünün imzasına bağlı olacak, peki bu yüksek talebi karşılamak için müftüler nasıl bir yol izleyecek ve tüm resmi işlemleri halledecek merak konusu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, müftülerin nikah kıyma konusunda yetki alması konusunda açıklamalar yapmıştı. Kaya: “Müftü nikâh kıydığında resmi olacak, yasal zorunlulukları yerine getirecek. Küçük yaşta evlilikler olamayacak, kadının tüm hakları korunacak. Evlilik yaşı değişmeyecek. Birden çok eş durumu olmayacak” diye açıklama yapmıştı.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku