Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Musul’un içinden korkunç bilgiler: Birçok insanın kafası kesiliyor

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Musul’un içinden korkunç bilgiler: Birçok insanın kafası kesiliyor
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Irak’ın Musul kentini 2,5 yıldır süren IŞİD işgalinden kurtarmak için Irak ordusu ve Barzani’ye bağlıPeşmerge birlikleri uluslararası koalisyonun desteğiyle dün başlatılan operasyon bugün de devam ediyor. Irak ordusu, Musul operasyonu kapsamında bugün sabah saatlerinde Geyara Cephesi’nden harekete geçti.

Zayo köyünde kontrolü sağlayan ordu birlikleri, stratejik öneme sasip olan Hamam Alil nahiyesine ilerleyişini sürdürüyor.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Irak askeri kaynaklarından yapılan açıklamada, “Hamam Alil nahiyesi çevresindeki bazı köylerde ayaklanma var. IŞİD’le savaşıyorlar. Irak askerleri de bundan moral buldu. Musul’un kontrolünün kolay olacağını düşünüyoruz” denildi.

Dün Peşmerge Güçleri’yle eşzamanlı harekete geçen Irak ordusu, 3 köyde kontrolü sağlamıştı.

Peşmerge Güçleri dün Hazır Cephesi’nde 3 koldan başlattığı operasyonla 9 köyü IŞİD’den temizledi.Peşmerge için  belirlenen ilk aşama planı, 24 saatten kısa bir sürede tamamlandı. Böylece 200 kilometrekarelik alan daha peşmergenin denetimine geçti.

SOKAK ÇATIŞMALARI BAŞLADI

Rudaw’dan edinilen bilgiye göre, koalisyon güçlerinin de havadan verdiği destekle yürütülen operasyonlarda bazı bölgelerde sokak çatışmaları yaşanıyor.

Askeri yetkililer, IŞİD’lilerin söz konusu köylerde tünel kazıp evlere bomba döşediğini belirtiyor.

MUSUL’DAN İLK BİLGİLER: HALK EVLERİNE KAPANDI

IŞİD’e yönelik Musul operasyonu sürerken, kentten ilk bilgiler gelmeye başladı. Ebu Muhammed takma adıyla İngiliz Guardian gazetesine konuşan bir Iraklı, Musul’da yaşananlara ilişkin “Herkes evinde kalıyor. Çünkü kimse ne olacağını bilmiyor. DEAŞ çoğunlukla etrafta motosikletle geziyor. Hem hafif hem de ağır silahları var” ifadelerini kullandı.

Hava saldırılarında genellikle IŞİD hedeflerinin tam isabetle vurulduğunu belirten Ebu Muhammed,“Ancak IŞİD sivillerin evlerine girip, halkla karışıyor Örneğin, IŞİD’liler kuzenimin evinin yanındaki eve büyük miktarda el yapımı patlayıcı koydu. Kuzenime evden ayrılıp ailesini de alarak benimle gelmesi için yalvardık. Çünkü o ev koalisyon tarafından hedef alınabilirdi. Ama beni geri çevirdi ve “Kaderimizde varsa olur’ dedi” ifadesini kullandı.

Guardian, kentin doğu bölgelerinde yaşayan 35 yaşındaki Ebu Muhammed’in aslında Şii olduğunu ancak iki yılı aşkın süredir kenti kontrol eden IŞİD’den korktuğu için kendini Sünni gibi gösterdiğini bildirdi.

Ebu Muhammed, “Musul’daki insanlar artık IŞİD’den usandı. Büyük çoğunluğu DEAŞ’ın bir önce gitmesini ve Irak ordusu ile Peşmerge’nin kente girmesini istiyor” diye ekledi.

KORKUNÇ İFADELER

Ebu Muhammed, “Birçok insanın kafası kesilerek infaz edildiğini, insanların kafeslerde boğulduğunu, binalardan aşağı atıldığını gördük… Üç ay önce bir adamın valilik binasından aşağı atıldığına bizzat şahit oldum. Bu olayın ardından bir hafta uyuyamadım” dedi.

Ebu Muhammed, “Kentteki, özellikle de şehrinde doğu bölgelerindeki mahallelerin etrafına hendekler kazılı. Bu yüzden sivillerin şehri terk etmesi zor” ifadesini kullandı.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap