Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Nakitsiz Bir Topluma Geçmenin Artıları ve Eksileri

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Nakitsiz Bir Topluma Geçmenin Artıları ve Eksileri
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Nakitsiz bir toplum kulağa bilim kurgudan çıkmış bir şey gibi gelebilir ama şimdiden yolda. Bazı hükümetler ve büyük finansal hizmetler şirketleri de dahil olmak üzere, nakitsiz bir dünyaya geçişin arkasında birkaç güçlü güç var.

Ancak, henüz hiçbir toplum tamamen nakitsiz gitmedi. Lojistik zorluklara ek olarak, toplumun nakitten tamamen vazgeçebilmesi için birkaç sosyal konunun ele alınması gerekiyor. Aşağıdaki faydalar ve dezavantajlar, bildiğiniz gibi, nakitsiz olmanın para ve bankacılık üzerindeki sayısız etkisi hakkında size bir fikir verebilir.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Faydaları

  • Daha düşük suç oranları, çünkü çalınacak somut para yok
  • Daha az kara para aklama, çünkü her zaman dijital bir kağıt izi var
  • Kağıt paranın taşınması, depolanması ve yatırılmasıyla ilişkili daha az zaman ve maliyet
  • Uluslararası seyahat ederken daha kolay döviz bozdurma

Dezavantajları

  • Kişisel bilgilerinizi olası bir veri ihlaline maruz bırakır
  • Bilgisayar korsanları banka hesabınızı boşaltırsa veya teknik sorunlar yaşarsanız, alternatif bir para kaynağınız olmaz.
  • Bilgisi, banka hesabı veya cep telefonu olmayanlar, gelişen nakitsiz teknolojiye ayak uydurmak için mücadele edecekler.
  • Bazıları, fiziksel paranın ellerinden çıktığını görmediklerinde harcamaları kontrol etmekte zorlanabilirler.

Nakitsiz Toplumun Faydaları

Nakitsiz bir toplumdan yararlanmak için teknolojik yeteneğe sahip olanlar, muhtemelen bunun daha uygun olduğunu göreceklerdir. Kartınız veya telefonunuz olduğu sürece, tüm nakit varlıklarınıza anında erişebilirsiniz. Kolaylık tek fayda değildir. İşte diğer bazı faydalar.

https://www.konhaber.com/haber-erdal_can_alkoclar_iv_grup_madenlerin_gelecegi_tokenizasyonda-1592346.html

Daha Düşük Suç Oranları

Nakit taşımak, sizi suçlular için kolay bir hedef haline getirir. Para cüzdanınızdan alınıp bir suçlunun cüzdanına konulduktan sonra, o parayı takip etmek veya size ait olduğunu kanıtlamak zor olacaktır. Amerikalı ve Alman araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırma, devletin nakit yardımları Elektronik Fayda Transferi (EBT) kartlarıyla değiştirmesiyle Missouri’deki suç oranının %9,8 düştüğünü buldu. 3

Otomatik Kağıt İzleri

Benzer şekilde, mali suç da nakitsiz bir toplumda kurumalıdır. Yasadışı kumar veya uyuşturucu operasyonları gibi yasa dışı işlemlerde genellikle nakit kullanılır, böylece işlemin kaydı kalmaz ve paranın aklanması daha kolay olur. Paranın kaynağı her zaman açıkça tanımlanabilirse, kara para aklama çok daha zor hale gelir. Aldığınız her ödemenin bir kaydı olduğunda gelirinizi gizlemek ve vergiden kaçmak daha zordur.

Nakit Yönetimi Maliyeti Para

Nakitsiz gitmek sadece uygun değil. Faturaları ve darphane paralarını basmak paraya mal olur. İşletmelerin parayı saklaması, bittiğinde daha fazlasını alması, ellerinde çok fazla para olduğunda para yatırması ve bazı durumlarda parayı güvenli bir şekilde taşımak için şirketler kiralaması gerekiyor. Bankalar, şubeleri fiziksel bankaların soygunlarına karşı korumak için büyük güvenlik ekipleri tutar. Nakitsiz bir gelecekte, parayı hareket ettirmek ve büyük miktarda nakit korumak için zaman ve kaynak harcamak geçmişte kalabilir.

Uluslararası Ödemeler Çok Daha Kolaylaşıyor

Seyahat ederken dolarlarınızı yerel para birimine çevirmeniz gerekebilir. Ancak, nakitsiz işlemleri kabul eden bir ülkede seyahat ediyorsanız, yerel para biriminin ne kadarını çekmeniz gerekeceği konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bunun yerine, mobil cihazınız her şeyi sizin için halleder.

Nakitsiz Bir Dünyanın Dezavantajları

Bakış açınıza bağlı olarak, nakitsiz olmak aslında faydadan çok sorunlu olabilir. Nakitsiz bir finansal sistemle ilişkili önemli olumsuzluklardan bazıları burada.

Dijital İşlemler Gizlilikten Ödün Veriyor

Elektronik ödemeler, nakit ödemeler kadar özel değildir. Verilerinizi yöneten kuruluşlara güvenebilirsiniz ve saklayacak hiçbir şeyiniz olmayabilir. Ancak, çevrimiçi ortamda ne kadar çok bilgi dolaşırsa, kötü niyetli ellere geçme olasılığı o kadar artar. Nakit, anonim olarak para harcamanıza ve para almanıza olanak tanır .

Nakitsiz İşlemler Hack Risklerine Maruz Kalıyor

Hackerlar, elektronik dünyasının banka soyguncuları ve soyguncularıdır. Nakitsiz bir toplumda, bilgisayar korsanlarına daha fazla maruz kalırsınız. Hedeflenirseniz ve biri hesabınızı boşaltırsa, para harcamak için alternatif bir yolunuz olmayabilir. Federal yasalarla korunuyor olsanız bile, bir ihlalden sonra mali durumunuzu eski haline getirmek yine de elverişsiz olacaktır.

Teknoloji Sorunları Fonlara Erişiminizi Etkileyebilir

Hatalar, kesintiler ve masum hatalar da sorunlara neden olabilir ve sizi gerektiğinde bir şeyler satın alma yeteneğinden mahrum bırakır. Benzer şekilde, tüccarların sistemler arızalandığında ödeme kabul etme yolu yoktur. Bitmiş bir telefon bataryası kadar basit bir şey bile sizi bir anlamda “beşsiz” bırakabilir.

Ekonomik Eşitsizlik Artabilir

Özel sosyal yardım çabaları yapılmadığı sürece, nakitsiz bir toplumda yoksullar ve banka hesabı olmayanlar muhtemelen daha da zor zamanlar geçireceklerdir. Örneğin, akıllı telefon satın alma işlemleri standart işlem yöntemi haline gelirse, akıllı telefon almaya gücü yetmeyenler geride kalacaktır. Birleşik Krallık, hayır kurumlarına ve evsiz bireylere bağış yapmak için temassız yollar deniyor, ancak bu çabalar henüz nakit bağışların yerini alacak kadar geliştirilmemiş olabilir. 4

Ödeme Sağlayıcıları Ücret Alabilir

Toplum sadece birkaç ödeme yöntemi arasından seçim yapmak zorunda kalırsa veya bir uygulama standart ödeme uygulaması haline gelirse, bu hizmetleri geliştiren şirketler bunları ücretsiz olarak sunmayabilir. Ödeme işlemcileri, daha az nakit kullanımından elde edilmesi gereken tasarrufları ortadan kaldıracak ücretler uygulayarak yüksek hacimlerde nakit para kazanabilir .

Aşırı Harcama Günaha Artabilir

Nakit ile harcama yaptığınızda, fiziksel olarak cebinizden parayı çıkarıp başkasına vererek finansal etkinin farkına varırsınız. Elektronik ödemelerde ise ne kadar harcadığınızı fark etmeden kaydırmak, dokunmak veya tıklamak kolaydır. Tüketicilerin harcamalarını yönetme yöntemlerini yeniden düşünmeleri gerekebilir.

Negatif Faiz Oranları Müşterilere Geçebilir

Tüm para elektronik olduğunda, negatif faiz oranları tüketiciler üzerinde daha doğrudan bir etkiye sahip olabilir. Danimarka, Japonya ve İsviçre gibi ülkeler zaten negatif faiz oranlarını denediler. 

NOT: Faiz oranını düşürmek tipik olarak bir ekonomiyi canlandırmak için yapılan bir harekettir, ancak sonuç, paranın satın alma gücünü kaybetmesidir.

Uluslararası Para Fonu’na göre, negatif faiz oranları banka karlılığını azaltır ve bankalar bu açığı kapatmak için müşteri ücretlerini artırmaya yönelebilir. 2021’de, bankaların bu maliyetleri karşılama yetenekleri sınırlıdır, çünkü müşteriler ücretleri beğenmezlerse bankadan paralarını çekebilirler. Gelecekte, müşteriler bankadan nakit çekemezlerse, ek ücretleri kabul etmek zorunda kalabilirler.

Nakitsiz Bir Toplum Neye benziyor?

Nakit olmadan, ödemeler elektronik olarak gerçekleşir. Değer değişimi için kağıt ve madeni para kullanmak yerine, bir banka hesabından başka bir kişiye veya işletmeye para transferine izin verirsiniz. Lojistik hala gelişiyor, ancak nakitsiz bir toplumun nasıl gelişebileceğine dair bazı ipuçları var.

Kredi ve banka kartları günümüzde kullanılan en popüler nakit alternatifleri arasındadır, ancak kartlar tek başına %100 nakitsiz bir toplumu desteklemek için yeterli olmayabilir. Bunun yerine mobil cihazlar ödemeler için birincil araç haline gelebilir.

Zelle , PayPal ve Venmo gibi elektronik ödeme uygulamaları , kişiden kişiye ödemeler ( P2P ödemeleri ) için yararlıdır . Ek olarak, fatura bölme uygulamaları , arkadaşlarınızın faturalarını kolayca ve adil bir şekilde bölmelerine olanak tanır. Stripe, Adyen ve Fiserv gibi fintech şirketleri, işletmeden tüketiciye (B2C), işletmeden işletmeye (B2B) veya hesaptan hesaba (A2A) çevrimiçi ödemeleri güvenilir ve hızlı bir şekilde birleştirir. .

Mobil ödeme hizmetleri ve Apple Pay gibi mobil cüzdanlar güvenli, nakitsiz ödemeler sağlar . Nakit tasarruflu kullanan birçok ülke, mobil cihazların ödemeler için ortak araçlar haline geldiğini zaten gördü.

Kripto para birimleri de tartışmanın bir parçası. Zaten para transferleri için kullanılıyorlar ve maliyetleri düşük tutmaya yardımcı olabilecek rekabet ve yenilik getiriyorlar. Bununla birlikte, çoğu tüketici için bunları pratik olmayan hale getiren riskler ve düzenleyici engeller vardır, bu nedenle henüz yaygın kullanıma hazır olmayabilirler.

Nakitsiz Toplum Örnekleri

Birçok ülke, hem tüketicilerden hem de devlet organlarından gelen baskıyla, nakit parayı ortadan kaldırmak için şimdiden hamleler yapıyor. İsveç ve Hindistan, iki farklı sonucu olan iki dikkate değer örnektir.

İsveç

İsveç mağazalarında “Nakit Kabul Edilmez” yazan tabelalar görmek nadir değildir. Avrupa Ödemeler Konseyi’ne göre, nakit işlemler 2019’da İsveç’in GSYİH’sının sadece %1’ini oluşturuyordu ve nakit çekme işlemleri her yıl yaklaşık %10 oranında istikrarlı bir şekilde düşüyor. 2 Tüketiciler çoğunlukla bu durumdan memnun ancak teknolojik gelişmelere ayak uydurmakta zorlananlar nakde güvenmeye devam ediyor. İsveç, 2023 yılına kadar yüzde 100 dijital bir ekonomiyle dünyanın ilk nakitsiz ülkesi olmaya hazırlanıyor.

Hindistan

Hindistan hükümeti, suçluları ve kayıt dışı ekonomide çalışanları yakalamak amacıyla Kasım 2016’da 500 ve 1.000 rupilik banknotları yasakladı. 1 Uygulama tartışmalıydı, çünkü kısmen bu banknotların kabaca %99’u sonunda yatırıldı. 7 Ancak suçlular, hareketin amacı olan takip edilemez nakit biriktirdikleri için cezalandırılmadı. O elektronik işlemlerin geçici olarak artmıştır bildirildiği gibi Ekonomik Times Hindistan Rezerv Bankası gösterdi, ancak nakit 2017 sonuna kadar düzeylerini-tedavülden kaldırma öncesi döndü.

NOT: Bu iki örnek farklı düzeylerde başarıya sahip olsa da, her iki ülke de marjinalleştirilmişlerin %100 nakitsiz bir toplumda nasıl bir yol izleyeceğini ele almak için mücadele etti.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap