Nakitsiz Bir Topluma Geçmenin Artıları ve Eksileri

0 5

Nakitsiz bir cemiyet kulağa bilim kurgudan çıkmış bir şey şeklinde gelebilir fakat şimdiden yolda. Bazı hükümetler ve büyük finansal hizmetler şirketleri de dahil olmak suretiyle, nakitsiz bir dünyaya geçişin arkasında birkaç kuvvetli güç var.

Sadece, hemen hemen hiçbir cemiyet tamamen nakitsiz gitmedi. Lojistik zorluklara ek olarak, toplumun nakitten tamamen vazgeçebilmesi için birkaç toplumsal mevzunun ele alınması gerekiyor. Aşağıdaki faydalar ve dezavantajlar, bildiğiniz şeklinde, nakitsiz olmanın para ve bankacılık üstündeki sayısız tesiri hakkında size bir düşünce verebilir.

Yararları

  • Daha düşük kabahat oranları, şu sebeple çalınacak somut para yok
  • Daha azca kara para aklama, şu sebeple daima dijital bir kağıt izi var
  • Kağıt paranın taşınması, depolanması ve yatırılmasıyla ilişkili daha azca vakit ve maliyet
  • Internasyonal gezi ederken daha kolay döviz bozdurma

Dezavantajları

  • Kişisel bilgilerinizi ihtimaller içinde bir veri ihlaline maruz bırakır
  • Bilgisayar korsanları banka hesabınızı boşaltırsa yada teknik problemler yaşarsanız, alternatif bir para kaynağınız olmaz.
  • Bilgisi, banka hesabı yada cep telefonu olmayanlar, gelişen nakitsiz teknolojiye ayak uydurmak için savaşım edecekler.
  • Bazıları, fizyolojik paranın ellerinden çıktığını görmediklerinde harcamaları denetim etmekte zorlanabilirler.

Nakitsiz Toplumun Yararları

Nakitsiz bir toplumdan yararlanmak için teknolojik kabiliyete haiz olanlar, muhtemelen bunun daha uygun bulunduğunu göreceklerdir. Kartınız yada telefonunuz olduğu sürece, tüm nakit varlıklarınıza anında erişebilirsiniz. Kolaylık tek yarar değildir. İşte öteki bazı faydalar.

https://www.konhaber.com/haber-erdal_can_alkoclar_iv_grup_madenlerin_gelecegi_tokenizasyonda-1592346.html

Daha Düşük Kabahat Oranları

Nakit taşımak, sizi suçlular için kolay bir hedef haline getirir. Para cüzdanınızdan alınıp bir suçlunun cüzdanına konulduktan sonrasında, o parayı kovuşturmak yada size ilişik bulunduğunu kanıtlamak zor olacaktır. Amerikalı ve Alman araştırmacılar tarafınca meydana getirilen bir araştırma, devletin nakit yardımları Elektronik Yarar Transferi (EBT) kartlarıyla değiştirmesiyle Missouri’deki kabahat oranının %9,8 düştüğünü buldu. 3

Otomatik Kağıt İzleri

Benzer şekilde, mali kabahat da nakitsiz bir toplumda kurumalıdır. Yasadışı kumar yada uyuşturucu operasyonları şeklinde yasa dışı işlemlerde çoğu zaman nakit kullanılır, böylece işlemin kaydı kalmaz ve paranın aklanması daha kolay olur. Paranın deposu daima açıkça tanımlanabilirse, kara para aklama oldukça daha zor hale gelir. Aldığınız her ödemenin bir kaydı olduğunda gelirinizi gizlemek ve vergiden kaçmak daha zor olsa gerek.

Nakit Yönetimi Maliyeti Para

Nakitsiz gitmek bir tek uygun değil. Faturaları ve darphane paralarını basmak paraya mal olur. İşletmelerin parayı gizlemesi, bittiğinde daha fazlasını alması, ellerinde oldukça fazla para olduğunda para yatırması ve bazı durumlarda parayı güvenli bir halde taşımak için firmalar kiralaması gerekiyor. Bankalar, şubeleri fizyolojik bankaların soygunlarına karşı korumak için büyük güvenlik ekipleri meblağ. Nakitsiz bir gelecekte, parayı hareket ettirmek ve büyük oranda nakit korumak için vakit ve kaynak harcamak geçmişte kalabilir.

Internasyonal Ödemeler Oldukca Daha Kolaylaşıyor

Gezi ederken dolarlarınızı mahalli para birimine çevirmeniz gerekebilir. Sadece, nakitsiz işlemleri kabul eden bir ülkede gezi ediyorsanız, mahalli para biriminin ne kadarını çekmeniz gerekeceği mevzusunda endişelenmenize gerek kalmamıştır. Bunun yerine, mobil cihazınız her şeyi sizin için halleder.

Nakitsiz Bir Dünyanın Dezavantajları

Bakış açınıza bağlı olarak, nakitsiz olmak aslen faydadan oldukça sorunlu olabilir. Nakitsiz bir finansal sistemle ilişkili mühim olumsuzluklardan bazıları burada.

Dijital İşlemler Gizlilikten Taviz Veriyor

Elektronik ödemeler, nakit ödemeler kadar hususi değildir. Verilerinizi yöneten kuruluşlara güvenebilirsiniz ve saklayacak hiçbir şeyiniz olmayabilir. Sadece, çevrimiçi ortamda ne kadar oldukça data dolaşırsa, fena niyetli ellere geçme olasılığı o denli artar. Nakit, anonim olarak para harcamanıza ve para almanıza olanak tanır .

Nakitsiz İşlemler Hack Risklerine Maruz Kalıyor

Hackerlar, elektronik dünyasının banka soyguncuları ve soyguncularıdır. Nakitsiz bir toplumda, bilgisayar korsanlarına daha çok maruz kalırsınız. Hedeflenirseniz ve biri hesabınızı boşaltırsa, para harcamak için alternatif bir yolunuz olmayabilir. Federal yasalarla korunuyor olsanız bile, bir ihlalden sonrasında mali durumunuzu eski haline getirmek gene de elverişsiz olacaktır.

Teknoloji Sorunları Fonlara Erişiminizi Etkileyebilir

Hatalar, kesintiler ve masum hatalar da sorunlara niçin olabilir ve sizi gerektiğinde bir şeyler satın alma kabiliyetinden yoksun bırakır. Benzer şekilde, tüccarların sistemler arızalandığında ödeme kabul etme yolu yoktur. Bitmiş bir telefon bataryası kadar kolay bir şey bile sizi bir anlamda “beşsiz” bırakabilir.

Ekonomik Eşitsizlik Artabilir

Hususi toplumsal yardım çabaları yapılmadığı sürece, nakitsiz bir toplumda yoksullar ve banka hesabı olmayanlar muhtemelen daha da zor zamanlar geçireceklerdir. Mesela, akıllı telefon satın alma işlemleri standart işlem yöntemi haline gelirse, akıllı telefon almaya gücü yetmeyenler geride kalacaktır. Birleşik Krallık, hayır kurumlarına ve evsiz bireylere bağış yapmak için temassız yollar deniyor, sadece bu çabalar hemen hemen nakit bağışların yerini alacak kadar geliştirilmemiş olabilir. 4

Ödeme Sağlayıcıları Ücret Alabilir

Cemiyet bir tek birkaç ödeme yöntemi arasından seçim yapmak zorunda kalırsa yada bir uygulama standart ödeme uygulaması haline gelirse, bu hizmetleri geliştiren firmalar bu tarz şeyleri ücretsiz bir şekilde sunmayabilir. Ödeme işlemcileri, daha azca nakit kullanımından elde edilmesi ihtiyaç duyulan tasarrufları ortadan kaldıracak ücretler uygulayarak yüksek hacimlerde nakit para kazanabilir .

Aşırı Harcama Günaha Artabilir

Nakit ile harcama yaptığınızda, fizyolojik olarak cebinizden parayı çıkarıp başkasına vererek finansal etkinin farkına varırsınız. Elektronik ödemelerde ise ne kadar harcadığınızı fark etmeden kaydırmak, dokunmak yada tıklamak kolaydır. Tüketicilerin harcamalarını yönetme yöntemlerini tekrardan düşünmeleri gerekebilir.

Negatif Faiz Oranları Müşterilere Geçebilir

Tüm para elektronik olduğunda, negatif faiz oranları tüketiciler üstünde daha direkt bir etkiye haiz olabilir. Danimarka, Japonya ve İsviçre şeklinde ülkeler aslına bakarsanız negatif faiz oranlarını denediler. 

NOT: Faiz oranını düşürmek tipik olarak bir ekonomiyi canlandırmak için meydana getirilen bir harekettir, sadece netice, paranın satın alma enerjisini kaybetmesidir.

Internasyonal Para Fonu’na gore, negatif faiz oranları banka karlılığını azaltır ve bankalar bu açığı kapatmak için alan kişi ücretlerini artırmaya yönelebilir. 2021’de, bankaların bu maliyetleri karşılama kabiliyetleri sınırlıdır, şu sebeple müşteriler ücretleri beğenmezlerse bankadan paralarını çekebilirler. Gelecekte, müşteriler bankadan nakit çekemezlerse, ek ücretleri kabul etmek zorunda kalabilirler.

Nakitsiz Bir Cemiyet Neye benziyor?

Nakit olmadan, ödemeler elektronik olarak gerçekleşir. Kıymet değişimi için kağıt ve madeni para kullanmak yerine, bir banka hesabından başka bir kişiye yada işletmeye para transferine izin verirsiniz. Lojistik hala gelişiyor, sadece nakitsiz bir toplumun iyi mi gelişebileceğine dair bazı ipuçları var.

Kredi ve banka kartları günümüzde kullanılan en popüler nakit alternatifleri arasındadır, sadece kartlar tek başına %100 nakitsiz bir toplumu desteklemek için kafi olmayabilir. Bunun yerine mobil cihazlar ödemeler için birincil vasıta haline gelebilir.

Zelle , PayPal ve Venmo şeklinde elektronik ödeme uygulamaları , kişiden kişiye ödemeler ( P2P ödemeleri ) için yararlıdır . Ek olarak, satmaca bölme uygulamaları , arkadaşlarınızın faturalarını kolayca ve adil bir halde bölmelerine olanak tanır. Stripe, Adyen ve Fiserv şeklinde fintech şirketleri, işletmeden tüketiciye (B2C), işletmeden işletmeye (B2B) yada hesaptan hesaba (A2A) çevrimiçi ödemeleri güvenilir ve süratli bir halde birleştirir. .

Mobil ödeme hizmetleri ve Apple Hisse şeklinde mobil cüzdanlar güvenli, nakitsiz ödemeler sağlar . Nakit tasarruflu kullanan birçok ülke, mobil cihazların ödemeler için ortak araçlar haline geldiğini aslına bakarsanız görmüş oldu.

Kripto para birimleri de münakaşanın bir parçası. Esasen para transferleri için kullanılıyorlar ve maliyetleri düşük tutmaya destek olabilecek rekabet ve yenilik getiriyorlar. Bununla beraber, bir çok tüketici için bu tarz şeyleri ergonomik olmayan hale getiren riskler ve düzenleyici engeller vardır, bu yüzden hemen hemen yaygın kullanıma hazır olmayabilirler.

Nakitsiz Cemiyet Örnekleri

Birçok ülke, hem tüketicilerden hem de devlet organlarından gelen baskıyla, nakit parayı ortadan kaldırmak için şimdiden hamleler yapıyor. İsveç ve Hindistan, iki değişik sonucu olan iki dikkate kıymet örnektir.

İsveç

İsveç mağazalarında “Nakit Kabul Edilmez” yazan tabelalar görmek ender değildir. Avrupa Ödemeler Konseyi’ne gore, nakit işlemler 2019’da İsveç’in GSYİH’sının bir tek %1’ini oluşturuyordu ve nakit çekme işlemleri her yıl ortalama %10 oranında istikrarlı bir halde düşüyor. 2 Tüketiciler çoğunlukla bu durumdan memnun sadece teknolojik gelişmelere ayak uydurmakta zorlananlar nakde güvenmeye devam ediyor. İsveç, 2023 yılına kadar yüzde 100 dijital bir ekonomiyle dünyanın ilk nakitsiz ülkesi olmaya hazırlanıyor.

Hindistan

Hindistan hükümeti, suçluları ve kayıt dışı ekonomide çalışanları yakalamak amacıyla Kasım 2016’da 500 ve 1.000 rupilik banknotları yasakladı. 1 Uygulama tartışmalıydı, şu sebeple kısmen bu banknotların kabaca %99’u sonunda yatırıldı. 7 Sadece suçlular, hareketin amacı olan takip edilemez nakit biriktirdikleri için cezalandırılmadı. O elektronik işlemlerin geçici olarak artmıştır bildirildiği şeklinde Ekonomik Times Hindistan Biriki Bankası gösterdi, sadece nakit 2017 sonuna kadar düzeylerini-tedavülden kaldırma öncesi döndü.

NOT: Bu iki örnek değişik düzeylerde başarıya haiz olsa da, her iki ülke de marjinalleştirilmişlerin %100 nakitsiz bir toplumda iyi mi bir yol izleyeceğini ele almak için savaşım etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku