NASA, yasa dışı altın madenciliğini uzaydan fotoğrafladı

0

[ad_1]

Daha fazla mesaj

Dark Web De Fidye Yazılım Kitlerini Kim Alıp Satıyor?

Bir Hafta İçinde İki Kesintiden Sonra Facebook,…

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), yayınladığı fotoğrafla Peru’daki yasa dışı altın madenciliğinin boyutlarını ortaya koydu. Uzay dairesi, kameraya yansıyan ve “altın nehirleri” şeklinde vasıflandırılan bölgelerin ruhsatsız madenciler tarafınca oluşturulan çukurlar bulunduğunu beyan etti. Normalde görünmeyen çukurların, yansıyan güneş ışığı ile aydınlandığını beliren NASA, söz mevzusu fotoğrafın Internasyonal Uzay İstasyonundaki (ISS) bir astronot tarafınca Aralık ayında çekildiğini altını çizdi. Fotoğraflar, Peru’nun güneydoğusundaki Madre de Dios bölgesindeki altın madenciliğinin yıkıcı zararların boyutlarını da ortaya çıkardı.
Peru dünyanın önde gelen altın ihracatçıları içinde yer alırken, Madre de Dios’ta binlerce madenci geçimini yasa dışı madencilikten sağlıyor. Söz mevzusu faaliyetlerin biyolojik çeşitliliğe negatif tesiri olduğu, ormansızlaşmaya ve mühim habitatların yok olmasına yol açmış olduğu ifade ediliyor. Hem de yasa dışı faaliyetlerin mahalli toplulukları zehirlediği, tonlarca cıva kullanıldığı belirtiliyor. Bilim adamları da mühim oranda civanın nehirleri ve atmosferi kirlettiğine dikkat çekiyor.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku