Gündem

Ne Musa’ya ne İsa’ya yaranabiliyorum


Gündem

İstanbul eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu, FETÖ’nün mülkiye yapılanmasına ilişkin tutuklu olarak yargılandığı davada sesi titreyerek ifade verdi. Verdiği ifadede, “Eğer 15 Temmuz gerçekleşseydi beni Fethullah Gülen, Silivri Cezaevi’ne atacaktı. Ne Musa’ya ne İsa’ya yaranabiliyorum” dediği öğrenildi. Verdiği ifadede Gezi dönemindeki tweetlerine değinen Mutlu, “Tweet atmaktaki amacım gençleri galeyana getirmek değil onları bu tuzaktan çekip […]İstanbul eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu, FETÖ’nün mülkiye yapılanmasına ilişkin tutuklu olarak yargılandığı davada sesi titreyerek ifade verdi. Verdiği ifadede, “Eğer 15 Temmuz gerçekleşseydi beni Fethullah Gülen, Silivri Cezaevi’ne atacaktı. Ne Musa’ya ne İsa’ya yaranabiliyorum” dediği öğrenildi. Verdiği ifadede Gezi dönemindeki tweetlerine değinen Mutlu, “Tweet atmaktaki amacım gençleri galeyana getirmek değil onları bu tuzaktan çekip almaktı. Fethullah Gülen ile yaptığım telefon görüşmesinin gazeteye ilan olarak verilmesi de bir kumpastır.” açıklamasında bulundu.

FETÖ’nün mülkiye yapılanmasına ilişkin davada 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan İstanbul eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun ifadesi alındı.
Savunmasında tüm suçlarını reddettiğini belirterek başlayan Mutlu, görev yaptığı yerleri ve yaşadıklarını anlattı. Terör örgütleriyle mücadele ettiğini anlatan Mutlu, “Silopi ve ardından Şırnak vali yardımcılıkları döneminde il ve ilçelere gelen ve saldıran 200 kişilik terör grupları güvenlik güçlerimizle çatışmışlardı. Kalaşnikof sesleri geliyordu. Oğlum Oğuzhan annesinin kucağında patlamanın korkusuyla irkilirdi” dedi. Mutlu bu anısını anlattığı sırada sesi titreyerek duygusal anlar yaşadı.

Avni Mutlu

İfadesinin başlarında yer yer ağlamaklı ses tonuyla konuşan Mutlu, Şırnak’ta terörle uğraş ettiğine değinerek, “Terörist diye tanıdığımız, uğraş ettiğimiz katillerle ne türlü tek ortak yanım var ki bana terörist ithamında bulunuldu. Üzülüyorum şayet bu ithamlara nazaran devletime küsecek değilim. Ben 13 aydır cezaevindeyim. Bu 4 mevsimi cezaevinde geçirdim. İstanbul’a baharlar gelip lalelerinin her tarafı süslediği Mart-Nisan ayı içinde baharı tek bardak içerisinde tek demet nane tek demet maydanozu camın önüne koyarak, üstelik yanına tek de limonla zenginleştirerek yaşıyoruz” şeklinde konuştu.
Darbenin yapıldığı gece Edremit’de olduğunu söyleyen Mutlu, “Suçun oluşması için icra hareketleri olması gerekir. Ben evimdeyken hangi cebiri nerede uyguladım bilmiyorum. Henüz Genelkurmay başkanımızın akıbeti bile belli değilken gece saat 02.00’ye yakın bir saatte ‘Ordu milletindir, milli egemenliğe silah doğrultulmaz, ordu kışlasına dönmeli ve hukuka hesap vermelidir’ şeklinde tweet attım” dedi.