Bağımsız Özel

Nedir bu ‘efsane başkan’ hikayesi?


Bağımsız Özel

Geçtiğimiz hafta Mustafa Kemal Paşa’ya küçük bir çıkarma yaptık. CHP İlçe Başkanımız Tandoğan Kuru’yla keyifli bir sohbet gerçekleştirdik ve yerel seçimlere yönelik birçok fikir alışverişinde bulunduk. Bu görüşmede en çok dikkatimi çeken şey, başkanın iddiası ve inancıydı. AKP’li bir aday göstererek tüm eleştiri oklarını üzerine çeken başkan, “Ben başkanımızı açıklayınca nasıl bir eleştiri geleceğini çok […]Geçtiğimiz hafta Mustafa Kemal Paşa’ya küçük bir çıkarma yaptık.

CHP İlçe Başkanımız Tandoğan Kuru’yla keyifli bir sohbet gerçekleştirdik ve yerel seçimlere yönelik birçok fikir alışverişinde bulunduk.

Bu görüşmede en çok dikkatimi çeken şey, başkanın iddiası ve inancıydı.

AKP’li bir aday göstererek tüm eleştiri oklarını üzerine çeken başkan, “Ben başkanımızı açıklayınca nasıl bir eleştiri geleceğini çok iyi bilen biriyim. Ama ben aynı zamanda cesur ve risk almayı seven bir insanım. Eleştiren arkadaşlarıma tek bir ricam var; gelsinler bizimle konuşsunlar, adayımızı tanısınlar. Kendileri de ne kadar doğru bir karar olacağına ikna olacaklardır. Adayımız sosyal demokrat olarak bilinen bir aileden gelen biri ve kendisi de aynı zamanda sosyal demokrat bir insan. Defalarca partimizden aday olmak istemişse de bu isteği bir türlü hayata geçememiş. Şimdi geçmişi anlatmanın, kalp kırmanın anlamı yok. Çeşitli sebeplerle sonuçta böyle bir durum hayata geçmemiş fakat bugün yuvasına dönmüş ve sonunda CHP’den aday olmuştur.” sözleriyle gelecek muhtemelen eleştirilere daha gelmeden cevap vermiş oldu.

“EFSANE BAŞKAN OLARAK ANILACAĞIM”

Siyasetin bir iddia işi olduğu yıllardır her dilde dolanıyor.

Başkan da olaya böyle bakanlardan ve kendi iddiasını da ortaya koyuyor.

“Mustafa Kemal Paşa’yı yıllar sonra CHP’li belediyeyi kavuşturacağım” diyen Tandoğan Kuru, ‘Belediyeyi kazanan efsane başkan’ olarak anılmak istediğini söyledi.

Siyasetin iddia işi olduğunu ve iddiasını tutturamayanın da gitmesini bilmesi gerektiğini de belirten başkan, “Eğer ben belediyeyi kazanamazsam ertesi günü bile beklemem, istifa ederim. Ben buraya bir iddia ve hedef ile geldim, eğer hedefime ulaşamazsam başarısız olmuş olurum. Ve başarısızlıkta kendi cezamı kendim veririm.” ifadeleriyle siyasetin özellikle şu dönemde ihtiyacı olan tavrı sergiledi.

Tandoğan başkan iddiasında başarılı olur ya da olmaz bu bilinmez ama takdir edilmeyi hak ettiğini düşünüyorum.

***

EFSANE BAŞKAN MUSTAFA BOZBEY

20 yılı aşkındır Nilüfer Belediye Başkanı olan Mustafa Bozbey; Nilüfer’in dışında da diğer ilçelerde ‘efsane başkan’ olarak görüldüğü ve bir marka olduğu herkesin hemfikir olduğu bir gerçek.

Bu nedenledir ki; CHP üst yönetimi Bozbey’i, Büyükşehir’e aday göstererek Bursa’yı kazanmayı hedefliyor.

Fakat Bozbey, genel merkez ile aynı fikirde değil.

Bu süreçte adeta bir satranç oynayan Bozbey, 29 Ekim kutlamalarında, “yeniden Nilüfer” mesajı verdi.

AKP’li birkaç isimle görüştüğü de kulislerde dolaşan Bozbey, Nilüfer’de kalmak için elinden geleni yapacağa benziyor.

Bozbey’in, Büyükşehir adayı olduğunda 3-4 puan ile geride gözüktüğü için kabul etmediği ise birçok çevrelerce dillendiriliyor.

Fakat anketlerin diğer gösterdiği önemli nokta ise; iyi bir çalışma ile Bozbey’in Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni alacağı ve o rüzgarla mevcut olan iki ilçe dışında CHP’nin 5 ilçeyi daha alabileceği neredeyse garanti.

Bozbey şu an zor bir seçimin eşiğinde.

Ya ben diyecek ya da önce partim ve şehrim diyecek.

Ne diyeceğini ilerleyen günlerde hep beraber göreceğiz.

***

Kulisten:

Daha önce birkaç yerde söylenen ama şu an kulislerde ciddi ciddi üzerinde konuşulan bir konu var. Hüseyin Akkuş, Nilüfer’e aday olmak istiyor.

Orhan Sarıbal ile beraber süreci zorlamaya çalışan Akkuş’tan ‘görevimin başındayım’ açıklaması gelmesine rağmen kulisler farklı söylüyor.

Akkuş’un il kongresinde, “örgütü boşlatmayacağız” söyleminden sonra böyle bir hareketin siyasi intihar olduğu düşünülse de siyasette çözüm tükenmez.

Örgütün, genel merkezin adayı olarak lanse edilebilir.

Hatta öyle lanse edilmesi planlanıyor da diyebiliriz.

‘Aday olmadım, aday gösterildim.’ savunması ne kadar işe yarar bilinmez.

Ama benim şahsi görüşüm; Hüseyin Akkuş karakteri gereği böyle bir işin içine asla girmeyeceği yönünde. Bu ara aramız ne kadar limoni de olsa; defalarca sohbet ettiğim, fikir alışverişinde bulunduğum Akkuş… Böyle bir şey yapacağına ihtimal bile vermiyorum.

Saygılarımla…