NFT satışları, kripto varlık çılgınlığının yeni zirvelere ulaştı

NFT satışları, kripto varlık çılgınlığının yeni zirvelere ulaşmasıyla üçüncü çeyrekte 10,7 milyar ABD dolarına yükseldi.

0

Piyasa takipçisi DappRadar’ın verilerine göre, kripto varlıkları için çılgınlık yeni zirvelere ulaşırken, takas edilemeyen tokenlerin (NFT’ler) satış hacimleri 2021’in üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre sekiz kattan fazla artarak 10,7 milyar ABD dolarına yükseldi. .

NFT’ler, görüntüler, videolar, koleksiyonlar ve hatta sanal dünyalardaki araziler gibi dijital öğelerin sahipliğini kaydetmek için blok zinciri kullanır.

NFT’lerde artan satışlar ve yüksek fiyatlar – fiziksel olarak mevcut olmayan ürünler – birçok kişiyi şaşırttı, ancak patlayıcı büyüme hiçbir azalma belirtisi göstermiyor.

DappRadar, üçüncü çeyrek rakamının 2. çeyrekte 1,3 milyar ABD dolarından ve ilk çeyrekte 1,2 milyar ABD dolarından yükseldiğini söyledi.

NFT satışları üçüncü çeyrekte 10,7 milyar ABD Dolarına yükseldi 

 

En büyük NFT pazarı olan OpenSea’de, satış hacimleri Ağustos ayında 3,4 milyar ABD dolarına ulaştı. Faaliyet, küresel hisse senedi piyasalarının sarsıldığı Eylül ayında bile güçlü kaldı.

 

COVID-19 salgını sırasındaki kripto para birimi fiyat artışları, genellikle NFT pazarının büyümesinin arkasındaki itici güç olarak gösteriliyor – çünkü insanlar NFT’leri satın almak için kripto para birimleri kullanıyorlar – ancak meraklılar, kripto varlıklarının piyasa koşullarından bağımsız olarak değere sahip olduğunu söylüyor.

Elbette, NFT pazarının büyüklüğüne ilişkin tahminler, neyin dahil edildiğine bağlı olarak değişir. Müzayede evlerinde NFT sanat satışları gibi “zincir dışı” gerçekleşen işlemler genellikle veriler tarafından yakalanmaz.

DappRadar’ın birden fazla blok zinciri ve “zincir dışı” işlemleri içeren sayıları, toplam 2021 satış hacmini 13,2 milyar ABD dolarına çıkardı. “Zincir dışı” satışları hariç tutan bir diğer piyasa takipçisi CryptoSlam, rakamın 9,6 milyar ABD doları olduğunu söylüyor.

Bu arada, yalnızca ethereum blok zincirindeki NFT’leri izleyen NonFungible.com, 2021 toplam hacmini 7 milyar ABD Doları olarak belirledi.

 

Bilinen en pahalı NFT satışı, Mart ayında Christie’s’de 69,3 milyon ABD dolarına satılan bir dijital kolajdı. O zamandan beri, bilinen hiçbir NFT bu fiyata yaklaşmadı, ancak müzayede evleri hala NFT satışları düzenliyor ve çoğu zaman milyonlarca alıyor.

Ancak, artan satışlara, ünlüler ve diğer yatırımcıların trende atlamasına rağmen, NFT alıcılarının sayısı nispeten küçük kalıyor: NonFungible.com, üçüncü çeyrekte ethereum blok zincirinde NFT ticareti yapan sadece 265.927 aktif cüzdan olduğunu söyledi.

NonFungible.com, üçüncü çeyrekte satılan NFT’lerin yarısından fazlasının 101 ABD Doları-1.000 ABD Doları olduğunu, 1,001 ABD Doları ile 10.000 ABD Doları arasındaki parantez içindekilerin satışların yüzde 20’sini oluşturduğunu ve yüzde 17’sinin 100 ABD Dolarından daha az getirildiğini söyledi.

Üçüncü çeyrekte özellikle yüksek büyüme gören bir NFT markası, algoritmik olarak oluşturulmuş dijital sanat eserlerinin NFT’lerini satan ABD merkezli bir proje olan Art Blocks oldu.

Cumartesi günü, bir Art Blocks NFT 2.100 ethere satıldı (o zamanlar yaklaşık 6.9 milyon ABD Doları). CryptoSlam’e göre, ortalama Art Blocks fiyatları Temmuz ayında 3.300 ABD dolarından Eylül ayında NFT başına kabaca 15.100 ABD dolarına yükseldi.

 

DappRadar, oyunla ilgili NFT’lerin de arttığını ve blok zinciri tabanlı oyun Axie Infinity’nin üçüncü çeyrek gelirlerinde 776 milyon ABD doları ile “kazanmak için” sektöre liderlik ettiğini söyledi.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku