Nijerya’da sıtma: Her saat 9 kişi hayatını kaybediyor

0

[ad_1]

Daha fazla mesaj

Eşin Sağlık Sigortasından Nasıl Yararlanılır?

Hamile Olanlar Dikkat! Ne Zaman Covid-19 Aşısı Yaptırmalı…


Ulusal basının Sıtmaya Karşı Savunuculuk ekip lideri Timi Obot’un açıklamasına dayandırdığı haberine nazaran, Nijerya Sıhhat Bakanı Dr. Osagie Ehanire, dünyada sıtmaya yakalanan her 4 kişiden birinin Nijerya’da bulunduğunu belirtti.


Ehanire, ülke genelinde sıtmaya bağlı ölümlerin artmaya devam ettiğine işaret ederek, Nijerya’da her saat 9 kişinin sıtmadan öldüğünü altını çizdi.


Salgını önlemek için tedavi hizmetlerinin kesintiye uğramaması icap ettiğinin altını çizen Ehanire, “Nijerya’da sıtma, ciddi bir halk sağlığı problemi olmaya devam ediyor.” dedi.


Her iki dakikada bir çocuğun ölümüne niçin oluyor


Dünya Sıhhat Örgütü, son iki yılda Gana, Kenya ve Malavi’deki aşılama programı kapsamında 1,7 milyon dozdan fazla sıtma aşısı yapıldığını açıklamıştı.


Dünyanın birçok yerinde, her yıl yüz binlerce kişinin ölümüne neden olan sıtma hastalığına karşı geliştirilen aşı, ilk kez Nisan 2019’da Malavi’de uygulanmaya başlamıştı.


Ölümcül hastalıkların başlangıcında gelen ve her iki dakikada bir çocuğun ölümüne yol açan sıtma, en fazlaca Afrika’da görülüyor.


Parazit taşıyan sivrisineklerin sokmasıyla bulaşan ve averaj 7 günlük kuluçka süresinin peşinden ortaya çıkan sıtmanın ateş, titreme, terleme, baş ağrısı, bulantı, kusma, kas ağrısı, halsizlik şeklinde grip benzeri emareleri bulunuyor.[ad_2]

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku