Nuriye ve Semih açlık grevinde 156. gününde

0

Mesleklerine iadelerini isteyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, açlık grevlerine devam ediyor. Açlık grevlerinin 156. gününde Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonları (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabibleri Birliği (TTB) başkanları İstanbul Tabip Odası’nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda katılan tüm bileşenler adına TTB Başkanı Prof. Dr. Reşit Tükel konuştu. Tükel, OHAL kararlarıyla insan haklarının askıya alındığının altını çizdi. “15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişiminin ardından, AK Parti iktidarı darbeyle mücadele için ve Türkiye’nni daha demokratik bir ülke olması adına doğru hamleler yapmak yerine. 20 Temmuz 2017’de halkı tedirginliğe sürükleyen OHAL’i ilan etmişti. OHAL’in ilan edildiği günden bugüne kadar toplam 26 Kanun Hükmünde Kararname çıkartıldı, bu KHK’ların önemli bir kısmı darbe girişimi ile alakasızdı. Hiçbir somut delile dayanmadan ve adil yargı süreçleri işlemeden, adil olmayan bir şekilde yüz binin üzerinde kamu işçisi işinden, geleceğinden, vatandaşlık haklarından edilmiştir. Bugün DİSK üyesi olan sayısı 2000’i geçen işçi, KESK üyesi olan 3942 kamu çalışanı, TMMOB üyesi sayısı 3000’i geçen mühendis, mimar, ve şehir plancısı ve 3315 hekim mesleklerinden ihraç edilmiştir.” açıklamasında bulundu.

AİHM Kararına İlişkin

Avrupa İhsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) Nuriye ve Semih hakkında hazırlanmış sağlık raporlarını dikkate almadığını belirten Prof. Dr. Reşit Tükel, “AİHM yargıcı, muayeneye katılan bağımsız hekimin görüşünü ve hastane raporlarının sağlık durumuyla ilgili kısmını dikkate almadan, cezaevinde tutuklu kalmanın, açlık grevi yapanların yaşamlarının geri döndürülemez bir zarar vermeye yönelik acil ve gerçek bir risk oluşturmadığı yönünde verdiği kararla tıbbi açıdan felaket bir karar vermiştir.” ifadelerini kullandı.

AİHM’in verdiği bu karar Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için “ceza hükmü almışlar” şeklinde bir karar verdiğini de ekleyen Reşit Tükel,  “AİHM yargıcının hukuk usullerine uymayan ve ciddi tıbbi sonuçlar doğurabilecek bu kararını kabul edilemez buluyoruz, ayrıca buradan Adalet Bakanlığı’na, Sağlık Bakanlığı’na ve tüm hekimlere ve sağlık çalışanlarına bir kez daha hatırlatıyoruz. Açlık grevi bir hastalık değildir. Ancak, kişinin açlık grevini bırakması halinde uzamış açlığın oluşturduğu tıbbi sonuçlar tedavi edilebilir” dedi. Tükel son olarak, Dünya Tabibler Birliği’nin Tokyo ve Malta bildirgeleri’nde yayınladığı bildiriye atıfta bulunarak, “Açlık grevcileri zorla tedavi edilmeye çalışılmamalıdır. Geçerli ve bilgilendirilmiş ret söz konusu olduğu halde zorla besleme yersizdir” şeklinde konuştu

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku