Ödeme Alışkanlığınız Kredi Notunuzu Etkiler Mi?

0 24

Ödeme Alışkanlığınız Kredi Notunuzu Etkiler Mi?

Yatırım yaptığımızda ya da planlanmış olan bir satın alma işleminde kredi kullanımları pek çok kişinin tercih ettiği finansal bir işlem oluyor. Kredi almak için aranmakta olan en önemli şartlar arasında başvuran kişilerin kredi notunun yüksek durumda olmasıdır.

Bireylerin yapmış olduğu bankacılık işlemleri içerisindeki performansları ile belirlenmiş kredi notu zamanla değişikliğe uğrama, düşüş yaşama ya da yükselme gösterme gibi bir değer olarak bilinmektedir. Peki, kredi notu neyi ifade eder ve ödeme alışkanlığının etkisi nedir?

Kredi Notu Nedir?

Bütün bankaların erişiminin sağlandığı kredi siciliniz, bankalar ile yaptığınız tüm işlemleri içeren bir kişisel finans geçmişi olarak ifade edilir. Bankalar kendilerine başvurup borç isteme talebinde bulunan yani kredi kullanımı için başvurmuş müşterilerinin ilk olarak kredi sicillerini inceler ve geçmiş verileri değerlendirerek kişilerin kredi notunu meydana çıkarırlar.


Dolayısı ile bir yatırım veyahut tüketim için destek ihtiyacınız olduğunda kesinlikle kredi sicillerinizin uygun durumda olması ve bankaların bu sicilinize göre notlandırma yaparak gereken desteğin verilmesi veya verilmemesi hususunda karar oluşturacağınızı bilmenizde fayda var.

Tanım ile ifade edilirse, kredi notu; bir finansal yükümlülük altına girmeye kalkmanız ile bu ödemeyi nasıl gerçekleştireceğinize dair performansınızı geçmiş dönem verileri ile ortaya çıkaran bir gösterge şeklinde ifade ediliyor.

Bu not kişiler arasında, 1 ile 1900 arası değişkenlik gösterebiliyorken, en düşük notu bulunan “1” kişiye en fazla risk durumunda olan müşteri profiline sahip olduğu, “1900” ise borç konusunda en sadık ve en güvenilir kişiler olduğunu bizlere anlatıyor.

Bankalar arasında değişkenlik gösterse de, kurumsal bankalar kredi notu 900 ya da 1000’in altında olan müşterilere kredi vermeyi tercih etmezken, notu 1200’ün üstünde yer alan kişiler gelirlerinin uygun durumda olması ile daha kolay kredi alabiliyorlar. Yani kredi notunuzun yüksek olmasıyla finans kurumlarındaki prestijiniz birbiri ile paralellik oluşturmaktadır.

Ödeme Alışkanlığının Kredi Notunuza Etkisi


Ödeme alışkanlıklarımız kredi notu hususunda oldukça önemlidir. Özellikle de borçlarınızı verilen zaman içerisinde ödemeniz kredi notlarınızı çok yakından ilgilendiren etkenler arasındadır.

Kredi notunuzun düşme yaşamaması için ödemelerinizin zamanında yapılması büyük önem arz eder. Ödemelerinizin sürekli halde gecikmesi kredi notunuzun düşeceği anlamına gelir. Ödeme alışkanlığınızın önemini vurgulamak için bir örnek verebiliriz. İki kişi varsayalım. Bunlardan birisi sürekli şekilde bankalardan yeni kredi ile kredi kartı alıyor olsun. Fakat ödemelerini zamanında ödüyor olsun.

Yani kredi borcu ile kredi kartı ödemesini hiç aksatmadan gününde ödesin. Ayrıca kredi kartı borcunun asgarisini değil asgari tutarından fazla bir kısmını veyahut tamamını ödüyor olsun. İkinci kişi ise hiç yeni kredi almamış ve bu kişide bir kredi kartı da bulunuyor olmasın.

Burada bahsedilen örnekte kredi notunun yüksek durumda olan kişisi birinci kişi yani ödemelerini düzenli yapan ve sürekli yeni krediyi alan kişi olarak karşımıza çıkar. Hiç kredi almamış bir müşterinin kredi notu, ödemelerini düzenli şekilde gerçekleştiren ve kredisini de alan bir müşterinin kredi notundan oldukça düşük olabiliyor. Kredi notunu etkileyen unsurları sıralarsak konu daha net anlaşılacaktır.

Kredi Notunu Etkileyen Unsurlar
  • Bireysel Kredi ile Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıklarımız %30 oranındadır.
  • Mevcut Hesap ile Borç Durumları %25 oranındadır.
  • Yeni Kredi Açılışları %20 oranındadır.
  • Kredi Kullanım Yoğunlukları %15 oranındadır. 
  • Diğer unsurlar ise %10 oranında etki oluşturmaktadır.

Görüldüğü üzere bireysel kredi ile kredi kartı ödeme alışkanlıklarımız ve mevcut hesap ile borç durumlarının kredi notunuza etkileri toplam %55 oranını ifade ediyor. Yani ödeme alışkanlıklarımız kredi notlarının yarısından fazlasını kapsıyor. Bu nedenle ödemeleri düzenli şekilde ve belirlenen zaman içerisinde yapmak, aksatmamak çok fazla önem arz ediyor.

Bir diğer husus ise kredi kartı borçlarınızın her defasında asgari tutarlarını ödemek ve kalan tutarları sürekli şekilde sonraki aylara ertelemek kredi notlarınızın düşük seviyelere geçmesine sebep olur. Kredi kartı borç ödeme esnasında asgari tutarından bir tık fazla ödeme yapmak sizlere fayda sağlayacaktır.

Eğer ki ödemede asgariden fazla ödeyemiyorsanız harcama esnasında size bir dahaki ay ne kadar kredi kartı ekstresi gelmesi gerektiğini hesaplayarak alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle hem kredi notlarınızı yükseltirsiniz hem de acil şekilde krediye ihtiyaç duyduğunuzda bankalardan, talep oluşturduğunuz krediye onay verilmesinde kolaylık sağlamış olursunuz.

80%
Awesome
  • Design
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku