Öğretmen ataması için takvim ve kontenjan açıklandı

0 5

[ad_1]

MEB’in web sitesinden 2021 yılı 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı takvimi ve kontenjanları açıklandı. Buna gore, ön müracaat ve sözlü imtihan merkezi tercihleri 15-26 Mart’ta, adayların sözlü sınava alınacakları imtihan merkezlerinin ilanı ise 3 Mayıs’ta gerçekleştirilecek.

Sözlü sınavlar, 17 Mayıs-6 Haziran’da yapılacak, sonuçlar 8 Temmuz’da açıklanacak. Sözlü imtihan sonuçlarına ilişkin itirazlar, 12-16 Temmuz tarihleri içinde alınacak ve 2 Ağustos’ta sonuçlandırılacak.

Ek olarak Kovid-19 salgını sebebiyle karantina uygulaması sebebiyle sözlü sınava katılamayan adaylar da başvurularını, 17 Mayıs-18 Haziran’da meydana getirecek. Bu durumdaki adayların sözlü sınavları, 21-25 Haziran içinde düzenlenecek.

Atama tercihleri 1-6 Eylül’de alınacak, neticeleri ise 8 Eylül’de duyurulacak.

Başvurular elektronik ortamda alınacak

Sözleşmeli öğretmenlik başvurularında, adayların atanacakları alanlara gore, 2019 yada 2020 senesinde meydana getirilen Kamu Personel Seçme Imtihanı (KPSS) puan türleri (KPSSP10 ve KPSSP121- KPSSP120) dikkate alınacak. Adayların müracaat yapabilmesi için ilgili türden 50 ve üstünde puanının olması gerekecek.

Öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların ihtiyacı karşılamadığı alanlara atanacaklar hariç olmak suretiyle, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birinin başarıyla tamamlamış olmak da müracaat şartları içinde yer ediniyor. Bu kapsamda, 1 Ocak 2021’den ilkin pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını tamamlamış kişilerin belgeleri kabul edilecek.

Sözleşmeli öğretmenlik için yapılacak sözlü sınava çağrı edilmek suretiyle ön başvurular, “ilkatama.meb.gov.tr” web adresinden alınacak. Ön müracaat sürecinin tamamı elektronik ortamda gerçekleştirilecek; adaylar belge sunmak, başvurularını onaylatmak yada herhangi bir nedenle il yada ilçe ulusal eğitim müdürlüklerine gitmeyecek.

Mezuniyetleri birden fazla alana kaynak teşkil eden adaylar, yalnız bir alana atanmak suretiyle ön başvuruda bulunabilecek.

En oldukca atama yapılacak alanlar

Bakanlığın web sitesinden sözleşmeli öğretmen atamasının yapılacağı alanlar ve kontenjanların sıralaması de açıklandı.

Buna gore, en oldukca atama yapılacak alanlar sırasıyla 2 bin 883 kontenjanla derslik öğretmenliği, 2 bin 94 kontenjanla hususi eğitim, 1938 kontenjanla İngilizce, 1805 kontenjanla din kültürü ve terbiye bilgisi öğretmenlikleri oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku