Oğuzhan Asiltürk Nereli? Oğuzhan Asiltürk Kaç Yaşında Vefat Etti?

Oğuzhan Asiltürk neden öldü? Oğuzhan Asiltürk hayatı ve biyografisi

0

Oğuzhan Asiltürk Nereli? Oğuzhan Asiltürk Kaç Yaşında Vefat Etti? 13 Eylül 2021 tarihinde nefes darlığı nedeniyle Ankara Şehir Hastanesi’ne kaldırılan Asiltürk, 1 Ekim 2021 tarihinde hayatını kaybetti. Oğuzhan Asiltürk  zatürreye bağlı nefes darlığı şikayetiyle bir süredir hastanede tedavi görüyordu.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop başsağlığı mesajı paylaştı:

“Çok değerli siyaset adamı, kıymetli büyüğümüz Oğuzhan Asiltürk beka alemine irtihal etmiştir. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine sabırlar diliyorum. Başımız sağolsun.Mekanı cennet olsun.”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da şunları söyledi:

 “Yüksek İstişare Kurulu Başkanımız, yol arkadaşımız ve dava adamı Oğuzhan Asiltürk ahirete irtihal etmiştir. Milletimizin ve camiamızın başı sağolsun. Mekanı cennet, makamı ali olsun”

Oğuzhan Asiltürk Nereli?

Oğuzhan Asiltürk Malatya Hekimhan doğumlu. 1935 yılında 25 Mayıs’ta dünyaya geldi.

Oğuzhan Asiltürk Kaç Yaşında Vefat Etti?

Oğuzhan Asiltürk 86 yaşında vefat etti.

Oğuzhan Asiltürk Kimdir?

Oğuzhan Asiltürk (25 Mayıs 1935 – 1 Ekim 2021). Eski T.C. İçişleri Bakanı, Eski Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı.

İlk okul, ortaokul ve liseyi Malatya’da okudu. Üniversite eğitimini ise İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinde tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ni bitirdi.

Oğuzhan Asiltürk Siyasi Hayatı

Oğuzhan Asiltürk 14 ve 15. Dönem Ankara milletvekilliği; 19, 20 ve 21. Dönem ise Malatya milletvekiliği yaptı. İçişleri Bakanlığı yaptı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlıkları yaptı.

Oğuzhan Asiltürk 26 Ocak 1974 – 17 Kasım 1974 tarihleri arasında İçişleri Bakanlığı yaptı. Bir müddet aradan sonra yeniden 31 Mart 1975 – 11 Nisan 1977 tarihleri arasında İçişleri Bakanlığı yaptı. Bu dönemde Milli Selamet Partisi’nde idi.

21 Temmuz 1977 – 5 Ocak 1978 tarihleri arasında da Oğuzhan Asiltürk Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevini yürüttü.

MSP Davası sebebiyle bir yıl gözaltında kaldı. Sonra yargılandı ve beraat etti. 10 yıl süreyle siyasetten yasaklandı. Yasağı 1987 Anayasa referandumu ile kalktı. Yasağı kalktıktan sonra ilk kongrede RP’nin genel sekreterliğine seçildi. 11 yıl sonra tekrar Malatya’dan milletvekili seçildi. Fazilet Partisi’ne girdi. Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan’ın ölümünün ardından Saadet Partisi’nin YİK başkanlığına seçildi. Oğuzhan Asiltürk, Saadet Partisi’nin kurucular arasındadır.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku