Okul öncesi eğitimde dersler yüz yüze yapılacak

0 29

[ad_1]

MEB, karşı karşıya ve uzaktan eğitimde aşamalı geçiş planı doğrultusunda, 12 Ekim’de başlamış olacak ikinci aşamanın uygulama programının detaylarını 81 ile gönderilen yazıyla paylaştı.

Buna gore ilköğretim 1, 2, 3 ve 4’üncü derslik ile ortaokul 8’inci sınıflarda haftada 2 gün, toplam 12 ders saati (2 gün, 6+6), imam hatip ortaokullarında ise haftada 2 gün, toplam 14 ders saati (2 gün, 7+7 ) uygulanacak.

Lise hazırlık sınıfları ve 12’inci sınıflarda ise haftada 2 gün toplam 16 ders saati (2 gün, 8+8) yapılacak.

Sınıflar, talebe mevcudu doğrultusunda toplumsal mesafeye gore gruplara ayrılacak, her ders süresi 30 dakika, dersler arası dinlenme süresi de 10 dakika olarak uygulanacak.

Ek olarak ilkokullarda ve ortaokul 8’inci sınıflarda valilik kararıyla cumartesi günleri de okullarda karşı karşıya eğitim faaliyetleri gerçekleştirilebilecek.

Okul öncesi eğitim kurumlarının tamamında ise haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati olacak şekilde karşı karşıya eğitim yapılacak.

Köy ve benzeri seyrek sözü geçen yerleşim yerlerindeki ilkokullar, ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının tüm derslik seviyelerinde il hıfzıssıhha kurullarının il/ilçe ulusal eğitim müdürlükleriyle iş birliği içinde alacağı kararlar doğrultusunda derslerin tamamı karşı karşıya eğitim yöntemiyle işlenecek.

Birleştirilmiş derslik uygulaması meydana getiren ilkokulların tamamında dersler karşı karşıya eğitimle verilecek.

İlkokul ve ortaokullarda Türkçe, yaşam bilgisi, matematik, fen bilimleri, toplumsal bilgiler, T.C. inkılap zamanı ve Atatürkçülük, din kültürü ve terbiye bilgisi, yabancı dil dersleri karşı karşıya eğitim yöntemiyle yapılacak.

İmam hatip ortaokulu 8’inci sınıflarda ise Türkçe, matematik, fen bilimleri, T.C. inkılap zamanı ve Atatürkçülük, din kültürü ve terbiye bilgisi, yabancı dil, Kur’an-ı Kerim ve Arapça dersleri karşı karşıya eğitim yöntemiyle işlenecek.

Lise hazırlık sınıflarında ve 12’inci sınıflarda ise haftalık ders çizelgelerinde gösterilen ortak, seçmeli ve mesleki derslerden okul yönetimince belirlenenler karşı karşıya eğitimle, bunların haricinde kalanlar ise uzaktan eğitim yöntemiyle verilecek.

Karşı karşıya eğitim haricinde kalan tüm dersler uzaktan eğitim yöntemiyle tamamlanacak, uzaktan eğitimlerde bir ders süresi 30 dakika olarak planlanacak, öğrencilerin uzaktan eğitim yöntemiyle desteklenmelerine yönelik tedbirler okul yönetimlerince alınacak.

Karşı karşıya eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen velinin yazılı onayı alınacak ve okula gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak sadece velisi tarafınca okula gönderilmeyen talebe uzaktan eğitimle derslerine devam ederek sınıfının müfredatından görevli olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku