Okul servis araçları hakkındaki yönetmelikte faciaya davetiye çıkaran yönetmelik!

0

[ad_1]

Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde meydana getirilen değişim ile üç yaşından büyük servis araçlarında kamera, sensörlü koltuk ve üç nokta güvenlik kemeri zorunluluğu kaldırıldı.

2020-2021 eğitim öğretim yılına altyapı yetersizlikleri başta olmak suretiyle birçok problemle giren öğrenciler, yeni bir güvenlik tehdidiyle daha karşı karşıya kaldı.

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine bakılırsa; okul servis araçlarına yönelik yönetmelikte İçişleri Bakanlığı’nca meydana getirilen değişiklikle talebe güvenliği hiçe sayıldı.

Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde meydana getirilen değişim, okul servislerinde ölümle sonuçlanan kazalardan ders alınmadığını ortaya koydu. Yönetmelik değişikliği ile üç yaşından büyük servis araçlarında kamera, sensörlü koltuk ve üç nokta güvenlik kemeri zorunluluğu kaldırıldı.

İçişleri Bakanlığı, MEB, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ortak çalışmasıyla hazırlanan Okul Servisleri Yönetmeliği’ndeki değişim Resmi Gazete’de yayımlandı. Talebe güvenliğini yok sayan yönetmelik değişikliği kapsamında, 1 Ocak 2018’den ilkin okul servis aracı olarak tescil edilmiş araçlarda, güvenlik açısından eleştiri önemde olan birçok şartın aranmaması kararlaştırıldı.

Yürürlüğe giren yeni yönetmelik kapsamında 1 Ocak 2018 tarihinden ilkin servis aracı olarak tescil edilen araçlarda artık şunlar bulunmayacak:

• Her talebe ve çocuk için üç nokta güvenlik kemeri.

• Her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistem.

• Tüm koltukları görecek şekilde iç ve dış kamera ile minimum 30 gün süreli kayıt yapabilen kayıt aleti.

Eski yönetmeliğe bakılırsa minimum lise mezunu olması ihtiyaç duyulan servis çalışanının, “MEB onaylı kursu başarıyla tamamlaması” halinde ilköğretim mezunu da olabileceği açıklandı.

ÇOCUKLAR DEĞİL SERMAYE ESAS ALINDI

Talebe Veli Derneği (Veli-Der) Başkanı Ömer Yılmaz, salgın sürecinde eğitim ile ilgili alınan tüm kararların evlatların eğitim hakkını değil, sermayenin rantını esas alan kararlar bulunduğunu savundu. Yılmaz, servis araçlarıyla düzenlemenin öğrencilerin güvenliğini tehlikeye attığını ifade ederek şunları kaydetti: “Servis ücretlerindeki artış da salgınla ve enflasyon artışı ile beraber daha da yoksullaşan biz veliler açısından karşılanması mümkün olmayan, hane bütçesi açısından ciddi bir gidere dönüşen bir noktaya ulaşmıştır. Toplumsal devletin temel sorumluluğu tüm çocuklarımız için eğitime, okullara parasız, güvenli, erişilebilir olma koşullarını sağlamaktır. Evlatlarımızın kamusal eğitim hakkına haiz çıkma mücadelesini ısrarla sürdüreceğiz.”

***

Asil’nun sözleri lafta kaldı

Talebe servislerindeki güvenlik sorunları, 2017 senesinde İzmir’de üç yaşındaki Alperen’in serviste unutularak havasızlıktan yaşamını yitirmesinin arkasından gündeme geldi. Kazanın arkasından hazırlanan Okul Servisleri Yönetmeliği ile “Sensörlü koltuk ve üç nokta güvenlik kemeri” zorunluluğu getirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Asil, “Veliler rahat olsun. Evlatlarımızın tüm güvenlik önlemlerini almak bizim temel sorumluluğumuzdur” dese de yönetmeliğin uygulanması devamlı ertelendi. Değişim de senelerce ertelenen yönetmeliğin servis işletmecilerinin baskısı doğrultusunda güncellendiğini gözler önüne serdi.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku