Orman mühendisi iki kardeşin ‘modern çiftlik’ hayali gerçeğe dönüştü

0 7

[ad_1]


Orman mühendisi kardeşler Eyüp ve Hamza Gülseven, çiftliğe dönüştürdükleri bahçelerinde üretim yapıyor.


Ziraat ve Orman Bakanlığı, Valilik ve İl Hususi İdaresince, tarımla uğraşan nüfusun gençleşmesi, ziraat alanında istihdamın artırılması ve hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla yürütülen projelerden örtü altı (sera) sebze yetiştiriciliğine yönelik yüzde 75 bağışlama desteği alan genç girişimciler, bu sayede sera oluşturdu.

Orman mühendisi iki kardeşin 'modern çiftlik' hayali gerçeğe dönüştü


Yoğun ilgi gören 18-40 yaş arası fazlaca sayıda çiftçinin de bu bağışlama desteklerinden yararlandığı kentte kurmuş oldukları seralarında 10 kişiye istihdam elde eden genç kardeşler, 6 dönümlük alanda yaptıkları ekimin ilk senesinde 45 ton domates hasat etti.


Genç kardeşler, seralarının içinde bulunmuş olduğu 23 dönümlük alanda sebze ve meyve üretiminin yanında hayvancılık da yaparak hayallerini gerçekleştirmiş oldu.

Orman mühendisi iki kardeşin 'modern çiftlik' hayali gerçeğe dönüştü


“Mezun olduktan sonrasında kendi işimizi oluşturmak istedik”


Eyüp Gülseven, almış olduğu bağışlama destek ile seracılık işine başladıklarını söylemiş oldu.


Çiftlik kurma hayalini gerçekleştirmek için geçen yıl başvuruda bulunduğunu ve projelerinin onaylandığını ifade eden Gülseven, şu şekilde konuştu:


“Mezun olduktan sonrasında kendi işimizi oluşturmak istedik. Babamın ve devletin verdiği destekle 23 dönümlük ziraat arazisi üstüne 6 dönüme sera kurduk. Şu an seramızda ortalama bir aydır domates üretimi yapmaktayız. Serada şu an 7 bine yakın domates fidemiz var ve 10 işçi çalıştırıyoruz. İlk yılımız olmasına karşın 45 ton domates hasat ettik. Bu yıl rekoltemizi 130 ila 140 ton civarında bekliyoruz.”

Orman mühendisi iki kardeşin 'modern çiftlik' hayali gerçeğe dönüştü


30’a yakın küçükbaş hayvan ve 200 meyve ağacı


Gülseven, seracılığın yanı sıra 23 dönüm ziraat arazisi içinde hayvancılık da yaptıklarını belirterek, 30’a yakın küçükbaş hayvan beslediklerini dile getirdi.


Ortalama 200 meyve ağacının bulunduğunu aktaran Gülseven, şunları kaydetti:


“Burada ek olarak ahırımız ve sera evimiz de var. Bir orman mühendisi olarak, Anadolu’nun güzel ve verimli topraklarının boş durmasından yana değilim. Ülkemizin gençlerini, Türk gençlerini köylere çiftçilik halletmeye çağrı ediyorum. Her insanın bu devirde kendi işinin patronu olması gerekiyor. Yaptığımız iş hem zevkli hem de istihdam sağlıyor. Herkesi köylere bekliyoruz.”

Orman mühendisi iki kardeşin 'modern çiftlik' hayali gerçeğe dönüştü


“Senenin 365 günü istihdam sağlayacak projelerimiz var”


Hamza Gülseven ise ilk kez sebze yetiştirmeye ilköğretim yıllarında babasının oluşturduğu hobi bahçesinde başladıklarını söyledi.


Üniversite okurken bile akıllarının bir köşesinde ziraat ve hayvancılığın bulunduğunu söyleyen Gülseven, “Bahçemizde dut ağaçlarımız var. Açık alanlarda karpuz, kapya biber ve patlıcan benzer biçimde değişik kalemlerde ürünler yetiştiriyoruz. Bunlar seracılığın yanında yan alanlar. Fakat aslolan dikey olarak büyüceğimiz alan seracılık. Senenin 365 günü istihdam sağlamak amacıyla hayvancılık alanında da projelerimiz var” diye konuştu.

Orman mühendisi iki kardeşin 'modern çiftlik' hayali gerçeğe dönüştü


Ziraat ve Orman Müdürü Murat Şahin de kentin Doğu Anadolu’da sebze üretim merkezlerinden biri olmasını hedeflediklerini aktararak, “Bilhassa örtü altı üretimde 2017’de 90 dekar olan ilimiz, şu anda 500 dekarı geçen bir üretime ulaşmıştır. Kırsal Kalkınma Yatırımları Programı, İl Hususi İdaresi ve bakanlığımızın desteğiyle 200 dekara yakın seraya destek verdik. Burada sevindirici olan nokta ise bilhassa okumuş genç mühendislerin bu işe heves etmeleri. Son olarak orman mühendisi olan iki kardeş, 6 dönüm alanda kurmuş oldukları serada üretim yaparak kendilerini üretim sektörüne adapte etti” ifadelerini kullandı.[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku