Osman Pamukoğlu’ndan Çözüm

0

Tarık ÖZDEN

Daha fazla mesaj

Kıbrıs Zafere Doğru 12. Bölüm Fragmanı İzle Youtube TRT 1

Erdoğan: “TÜRKİYE CAZİP MEVZUATA SAHİP”

TERÖRLE MÜCADELE İÇİN 3 MADDELİK ÇÖZÜM PAKETİ

Dünyanın her yerinde terör bir savaş türüdür. Bunu böyle kabul etmek lazım. Yani elinde yeteri kadar kaynak gücü; yani savaşa sürebileceği silah kaynağı, insan kaynağı, malzeme kaynağı olmayanların tercih ettiği bir savaş türüdür. İşte bu savaşta mücadele etmek için benim 3 maddelik bir önerim var. Artık bunların yapılma zamanı gelmiştir. Bütün dünya bunu yapacak. Bu bir mecburiyettir.
1- Anti Terör Bakanlığı’nın acilen kurulması şarttır.Bu böyle eski klasik yöntemlerle İçişleri Bakanlığı ile çözülecek bir iş değil! Terörle mücadele için vakit kaybetmeden bu bakanlığın kurulması lazım.
2- Şimdi Türkiye’de birçok kurum istihbarat yapıyor. Polis yapıyor, jandarma ve MİT yapıyor. Ancak bunların hepsi istihbaratı kendileri için yapar ve güya kendi aralarında da paylaşırlar. Ama artık bu yöntemde bayatladı.
Peki ne yapılmalı? Derhal İstihbarat Yüksek Konseyi oluşturulmalı. En tepede, tüm bu haber alma örgütlerinin ve bağlantılarının biraya gelip değerlendirme yapılacağı bir yapı kurulmalı. Şu anki çok kollu, işlevsiz yapıyı bir araya getirmek, yani ‘düğüm atmak’ gerekiyor! Bunun da kurulması şart.
3- Son olarak biliyorsunuz eskiden beri kırsala jandarma, kentlere de polis bakıyordu. Ama artık bunun da zamanı geçti. Neden geçti? Çünkü kırsal diye bir şey kalmadı. Kolluk kuvvetinin gidemeyeceği yer yok. Peki, ne yapılmalı? Jandarma ve polisin tek komuta altına alınması lazım. İşte ‘zaten İçişlerine bağlı’ falan bunlar kabul edilemez. İşlevi yok! Tek bir yere bağlı olacak ve kırsalda ve kentte ne olup ne bittiği bu tek yere, karargaha gelecek! Yani Jandarma ve polis tek komuta altında toplanacak ve oradan yönetilecek…
Şimdi bu noktada kimse kimseyi kandırmasın. Öyle kınamak, lanetlemekle hiçbir şey çözülmüyor… ‘Halkımız endişe etmesin’ demek de işe yaramıyor… İşte bu söylediğim yapıya geçilmedikten sonra terörle mücadelede başarılı olamazsınız! diyerek sözlerini tamamlayan Pamukoğlu bir süre daha gündemde kalacağının sinyallerini verdi. Terörü ve Pkk’yı geçmiş yıllarda yakından tanıyan Pamukoğlu çözümlerinde kesin yapılması gerekenleri ve yapılmazsa eğer daha çok terör olaylarının olacağını söylemesi korku ve endişe yarattı. 1 yılda toplamda 10 terör saldırısı olması ve bir türlü önlem alınamaması akıllarda birçok soru işaretiyle birlikte güvensizlik getirdi.
Bağımsız Gazete
localhost/bagimsiz-yedek

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku