Osmanlı Ocakları’nda Taht Kavgası Başladı

1 Kasım seçimlerinden sonra birçok ilde HDP binalarına karşı yapılan saldırı girişimi ve Hürriyet Gazetesi’nin basılması olaylarında gündeme gelen Osmanlı Ocakları’nda geçtiğimiz yıl yönetim kurulunda bazı anlaşmazlıklar yaşandı. Genel Başkan Kadir Canpolat ve İstanbul İl Başkanı Hasan Türksel arasında yaşanan tartışmanın ardından ocaktan ayrılan Türksel, kendi teşkilatını kurarak Diriliş Başkanları Derneği adı altında yoluna devam etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyen ve Başbakan, bakan ve AK Partili milletvekillerini ‘Ağabey’ olarak kabul eden iki dernek arasına menfaat girdi. Her iki ocak da, Cumhurbaşkanı’nı ve AK Parti’yi desteklemeye devam etti. Ancak Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, 12 Kasım’da Başbakanlık’a bir yazı göndererek Osmanlı Ocakları adı altına kurulan derneklerin Erdoğan’ın adını kullanarak yürüttüğü faaliyetlerden duyduğu rahatsızlığı iletti. Bu derneklerin himaye edilmemesi ve kamu kurumlarının bu derneklerle faaliyet göstermemesi bildirildi.

‘SAHTEKÂRLIĞI ORTAYA ÇIKARACAĞIZ’

Osmanlı Ocakları ve Diriliş Başkanları Derneği’nin aynı teşkilat yapısından beslenmesine rağmen farklı isimler altında yürümeleri, genel başkanlar arasında da çıkar çatışmalarının yaşanmasına neden oldu. Diriliş Başkanları Genel Başkanı Hasan Türksel, Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat’ın 2005 yılından itibaren çıkarılmaya başlanan dergisi üzerinden teşkilatını dolandırdığını iddia etti. Türksel, sosyal medyadaki paylaşımında Canpolat’ın 10 yıldır dergi aboneliği gerekçesiyle teşkilat üyelerinden topladığı paralarla boya fabrikası açtığını iddia etti. Bu paraların temini için açılacak davalarda, teşkilat üyelerine hukuki destek sağlayacaklarını bildiren Türksel, “Paralarınız hukuki yolla geri alınacak ve size iade edilecektir. Bu ayıbı ve sahtekârlığı adalet önüne çıkarmak hepimizin vatandaşlık borcudur. Lütfen çekinmeyin ve bize ulaşın.” paylaşımında bulundu.

‘ALKOLÜ AZALT İLAÇLARINA DEVAM ET’

İstanbul İl Başkanlığı döneminde Canpolat ile yaşadığı tartışma sonucu başkanlıktan istifa ettiğini açıklayan Türksel, sahte sosyal medya hesaplarından kendisine yönelik para topladığı iddialarını da Kadir Canpolat’ın yönettiğini ileri sürdü. Türksel, “Büyük bir ihtimal sarhoş ve bunalımda olduğunu düşündüğüm bu şahıs, saldırıya devam ediyor. Canpolat, önce üniversiteyi bitir. Sana yol gösterdim. Korkunun ecele faydası yok. Alkolü azalt ve ilaçlarına devam et.” dedi. Kadir Canpolat ise iddialara tepki göstererek, kurulan fabrikadan elde edilen gelirle teşkilatın giderlerinin karşılanacağını savundu.

Yarına Bakış – Burak Çan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası