Oyuncu Nurtekin Odabaşı hayatını kaybetti – Kültür

0 921

[ad_1]

Birçok dizi ve beyaz perde senaryosuna imza atan Odabaşı’nın ölümünü Oyuncular Sendikası duyurdu.

Oyuncular Sendikası’nın toplumsal medya hesabından meydana getirilen paylaşımda, “Oyuncu, yönetmen, oyun yazarı ve senarist Nurtekin Odabaşı yaşamını yitirdi. Sevenlerine sabırlar diliyoruz, başımız sağ olsun.” ifadelerine yer verildi.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, meşhur oyuncunun vefatı sebebiyle bir bildiri yayımlayarak, şunları kaydetti:

“Devlet Tiyatroları emekli sanatçılarından Nurtekin Odabaşı’nın vefatını derin bir üzüntüyle öğrendim. Kıymetli sanatçımız Nurtekin Odabaşı’ya Tanrı’tan rahmet niyaz ediyor, ailesine, sevenlerine ve sanat dünyamıza başsağlığı arzuluyorum.”

Oyuncu Kemal Başar da Twitter hesabından paylaşmış olduğu mesajda, “Devlet Tiyatroları’nın tarihini yazanlar birer birer sahneden çekiliyor. Şimdi de Nurtekin Odabaşı. Babamın kardeşi gibiydi, babam da onun. Kucağında büyüdüklerimden. Allah’a emanet ol Nurtekin Amca!” ifadelerine yer verdi.

Oyuncu Selçuk Soğukçay ise yapmış olduğu paylaşımda, “Fazlaca kıymetli bir tiyatro insanını daha yitirdik. Işıklarda uyusun.” notunu düştü.

Nurtekin Odabaşı kimdir?

Ankara’da 1938’de dünyaya gelen Nurtekin Odabaşı, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Kısmı’nü tamamladı. Sanatçı, 1955’te Devlet Tiyatrosu Çocuk Kısmı’nde “Polyanna” oyunuyla sahneye çıktı ve sonrasında Ankara Devlet Tiyatrosu’nda oldukça sayıda oyunda rol aldı.

Bununla birlikte değişik oyunlar yazıp ve yöneten Odabaşı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları’nda da bir dönem konuk oyuncu oldu.

Odabaşı, 1960’lı yıllardan itibaren beyaz perdede çeşitli filmlerde rol alırken, film ve tv dizileri için senaryolar yazdı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku