Özdemir: Hedefimiz maçları düşük kapasitede seyirciyle oynatmak

0 13

[ad_1]

Türkiye Futbol Federasyonu Nihat Özdemir yayıncı kuruluşa gündemle ilgili açıklamalarda bulunmuş oldu.

“HERKESE EŞİT MESAFADE OLMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Ortalama 26 senedir bu şekilde sık maç takvimi bulunan bir lig yaşanmadığının altını çizen Özdemir, “Eleştirilmemek mümkün değil, bizim aldığımız her karar Türkiye’deki futbol için. Her insana eşit mesafede olmaya çalışıyoruz. Sıkıntılı bir yılı geride bıraktık. Play-off finalleri kaldı. Sezona 11 Eylül’de başladık, dönem arası vermeden 42 hafta oynadık. Kulüpler Birliği’nden küme düşmeme mevzusunda toplu bir karar geldi, biz oldukca düşündük. Onlara hak vererek, düşmeyi kaldırmıştık. Zor bir yıl oldu fakat biz ve kulüplerimiz, birbirimize destek olduk. Bir ihtimal 25-26 senedir bu şekilde bir lig yaşanmadı. Son haftaya 3 ekip, eşit şansla girdi. Son 3 haftadaki maçları aynı gün ve aynı saatte başlattık” şeklinde konuştu.

“SEZON İÇİNDE KONUŞULANLARIN DEDİKODUDAN ÖTEYE GİTMEDİĞİNİ GÖRDÜK”

Özdemir, sürem içinde TFF’ye yönelik ‘taraflılık’ iddiaları ile ilgili konuşarak, “Fenerbahçe oldukca iyi bir kadro kurdu, oldukca geçirme yapmış oldu. Sezona da iyi başladılar. Fenerbahçe şampiyon olacak, TFF de yardım edecek, adları aslına bakarsan ‘Fenerasyon’ dediler. Bu sefer Galatasaray öne geçmeye başladı, plan program bu şekilde işliyor dediler. Beşiktaş öne geçti, Beşiktaş’a seviye var dediler. Son yedi günde, 3 ekip da eşit şansla son haftaya girdi. Sürem içinde konuşulanların dedikodudan öteye gidemediğini hep beraber gördük” ifadelerini kullandı.

“VAR SİSTEMİ İYİYE GİDİYOR”

Nihat Özdemir, VAR sisteminin günden güne daha iyi uygulanmaya başladığını vurgulayarak, “VAR sistemi 3. yılını tamamladı, her yıl daha iyiye gidiyor. Kimse kalkıp VAR kötüye gidiyor demesin. İngiltere, İspanya, Almanya, İtalya ve Fransa’nın istatistikleri de, bizlere yakın. VAR sistemi, olmazsa olmaz bir nokta olmalıdır. Bir tek devletimizde değil, tüm dünyada bu mevzular tartışılıyor. VAR kadrolarının yetişmesi de kolay değil” diye konuştu.

“SÜPER LİG VE TFF 1. LİG’İN 18 TAKIMLA OLMASI GEREKİYOR”

Özdemir, Süper Lig ve TFF 1. Lig’in 18 takımla oynatılması için çalıştıklarını söyleyerek, “Süper Lig’de ana hedefimiz bence 18 ekip olmalı. 20 takımla bile sıkışık olacağı görünmekte. 1. Lig’in de 18 takımla olması icap ettiğini düşünüyoruz. Şu anda emekler devam ediyor” açıklamasını yapmış oldu.

SEYİRCİ AÇIKLAMASI

Aşı sisteminin başarı göstermiş olması durumunda yeni sezonu seyircili oynatmak istediklerini aktaran Başkan Nihat Özdemir, şu ifadelere yer verdi:

“Ağustos ayının ortasında başlatacağımız ligi, kademeli olarak seyircili oynamak istiyoruz. Hedefimiz seyircili oynatmak. Belli sayıda seyircili oynatırsanız, o yetki kulüplerde olacaktır. Ikimiz de TFF olarak rahat edeceğiz. Ana hedefimiz, sayılar düşmeye devam ederse, aşılama sistemi başarı göstermiş olursa, maçları düşük kapasitede seyirciyle oynatmak.”

“FENERBAHÇE’NİN MÜRACAATINI HUKUK KURULLARIMIZ İNCELİYOR”

Fenerbahçe’nin 1959 öncesi şampiyonluklarının resmiyete kavuşturulması yönünde yapmış olduğu müracaat ile ilgili Nihat Özdemir, “Fenerbahçe, şampiyonluk mevzusunda müracaat yapmış oldu fakat birçok ekip da bu şekilde müracaatta bulunmuş oldu. Bazı takımların da buna karşı görüşleri oldu. Hukuk kurullarımız inceliyor, en doğru sonucu vereceğimize inanıyoruz. Biz karar aldıktan sonrasında bunun itiraz yolları da açık. Bir karar alacağız fakat hukuksal yollarının açık bulunduğunu görüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku