Özel eğitim okullarında yüz yüze eğitimin detayları belli oldu

0 33

[ad_1]

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla 81 ile gönderilen yazıda, 12 Ekim’de başlamış olacak karşı karşıya eğitim sürecinde, hususi eğitim gereksinim duyan öğrencilerin bulunmuş olduğu hususi eğitim okulları ile hususi eğitim sınıflarında yapılması ihtiyaç duyulan iş ve işlemlerle ilgili uygulama programının bilgileri paylaşıldı.

Buna gore, 21 Eylül’de karşı karşıya eğitime süregelen hususi eğitim anaokulları ile hususi eğitim ana sınıflarında günlük 6 etkinlik saati olmak suretiyle haftalık toplam 30 saat karşı karşıya eğitim öğretime devam edilecek.

12 Ekim’den itibaren 0-36 aylık hususi eğitim gereksinim duyan çocuklar için erken çocukluk periyodu eğitim hizmetleri ilgili mevzuat doğrultusunda karşı karşıya başlamış olacak. Hususi eğitim ilkokulları ile öteki ilkokullar bünyesindeki hususi eğitim sınıflarında 1’inci sınıfa kayıtlı olan öğrencilere ek olarak 2, 3 ve 4. derslik seviyesindeki tüm hususi eğitim okul ve sınıflarındaki (ilkokullar bünyesindeki hususi eğitim sınıfları dahil) öğrenciler de karşı karşıya eğitime 12 Ekim’den itibaren dahil olacak. Bu kapsamda öğrenciler gruplara ayrılacak ve haftanın iki günü karşı karşıya eğitime katılacak.

Ek olarak 12 Ekim’den itibaren 5, 6, 7 ve 8. derslik seviyesindeki hususi eğitim öğrencilerinin eğitim görmüş olduğu tüm hususi eğitim okulları da karşı karşıya eğitime başlamış olacak.

Bünyesinde hususi eğitim sınıfı bulunduran ortaokullarda 8. derslik seviyesindeki hususi eğitim öğrencileri de karşı karşıya eğitime başlamış olacak, köy ve benzeri seyrek sözü geçen yerleşim yerlerindeki ortaokulların 5, 6 ve 7. derslik seviyesindeki hususi eğitim sınıflarında eğitim gören öğrencilerin karşı karşıya eğitime devam etmelerine ise il, ilçe Hıfzıssıhha Kurullarınca karar verilecek.

Ortaöğretim seviyesindeki hususi eğitim meslek okullarının, hususi eğitim meslek liselerinin, 3. aşama hususi eğitim uygulama okullarının da içinde yer almış olduğu tüm hususi eğitim okullarında da 12 Ekim’de karşı karşıya eğitim faaliyetleri başlamış olacak. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okulların bünyesinde oluşturulan hususi eğitim sınıflarında ise uygulama dersleri karşı karşıya olarak her grup öğrenciye haftada iki gün yapılacak.

DERS SÜRELERİ 30 DAKİKA OLACAK
Her talebe grubu için haftanın iki günü karşı karşıya eğitim faaliyeti yapılacak. Ders süreleri 30 dakika, günlük 6 ders olacak şekilde uygulanacak. Karşı karşıya eğitim faaliyetlerine örnek oluşturması bakımından Talim Terbiye Kurulu Başkanlığınca kabul edilen hususi eğitim okulları ders çizelgeleri esas alınarak hazırlanan örnek haftalık ders çizelgelerinden yararlanılacak.

Ek olarak Kovid-19’la savaşım kapsamında okullarda öğle yemeği verilmesi uygulaması ikinci bir talimata kadar yapılmayacak.

ÖĞRETMEN GÖREVLENDİRMELERİ HIZLA TAMAMLANACAK
Yazıya gore, il, ilçe ve okul müdürlükleri, tüm engel grubundaki öğrencilerin sıhhatli olarak eğitim çalışmalarından faydalanmasını mahalli imkanlar dahilinde sağlayacak. Bu amaçla hususi eğitim okul ve sınıflarında öğretmen görevlendirmeleri çabuk şekilde tamamlanacak. Ek olarak karşı karşıya eğitimde öğrencilerin okula devamının sağlanmasında velilerin tercihi esas alınacak. Velilerin öğrencileri karşı karşıya eğitime göndermeme mevzusunda yazılı mazeret beyan etmesi durumunda öğrenciler uzaktan, canlı eğitime devam edecek ve devamsız sayılmayacak.

EVDE YA DA HASTANEDE EĞİTİM GÖREN ÖĞRENCİLER DE YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLAYACAK
Evde ya da hastanede eğitim gören öğrencilerin durumları e-Okul Yönetim Data Sistemi’nde yer edinen “Talebe dosya detayları/genel bilgiler” kısmına eksiksiz bir halde işlenecek ve bu öğrencilere ilişik ders programları ile öğretmen görevlendirmeleri tamamlanacak.

Evde yada hastanede eğitim sonucu bulunan öğrencilerden tüm derslik seviyelerinde karşı karşıya eğitime, ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda başlanacak. Evde eğitim alan öğrenciler için de karşı karşıya eğitim kapsamında alınan tüm tedbirler uygulanacak. Öğrencilerin evde karşı karşıya eğitim almalarında da velinin tercihi esas alınacak. Velilerin evde karşı karşıya eğitimi mazeret beyan ederek tercih etmemesi durumunda öğrenciler uzaktan, canlı eğitime devam edecek. Evde ya da hastanede eğitim faaliyetlerinde HES kodu uygulamasından faydalanılarak iş ve işlemler yürütülecek.

REFAKATÇİ/VELİLER İÇİN OKULLARDA AYRI BİR BÖLÜM OLUŞTURULACAK
Karşı karşıya eğitime devam eden öğrencilerin durumu sebebiyle mecburi olarak okulda bulunması ihtiyaç duyulan veli/refakatçılar için öğrencilerle temasta bulunamayacakları bir bölüm oluşturulacak. Bu durumdaki veli/refakatçılara okulda bulundukları süre süresince maske takmalarının mecburi olacağı ve hijyen kurallarına uymaları mevzusunda duyarlı davranmaları gerektiği açıklanacak.

Hususi eğitim gereksinim duyan öğrencilerin bazılarında, karşı karşıya eğitimde maske takma ve toplumsal mesafeye uyma mevzusunda güçlükler yaşanabileceği dikkate alınarak, öğretmenler tarafınca azami itina gösterilerek bu alışkanlığın kazandırılmasına yönelik emekler yapılacak. Okul servis araçlarında da öğrencilerin oturma şekli toplumsal mesafeyi koruyacak ve birbirleriyle teması engelleyecek şekilde düzenlenecek.

Hususi eğitim gereksinim duyan öğrencilerin yanında refakatçı olarak bulunması mecburi olanlar haricinde okul servislerine hususi eğitim talebesi haricinde kimsenin alınmamasına itina gösterilecek.

BİLSEM’LER UZAKTAN EĞİTİME DEVAM EDECEK
Bilim Sanat Merkezleri (BİLSEM) tarafınca yürütülen eğitim faaliyetleri uzaktan, canlı olarak devam edecek. Kaynaştırma, bütünleştirme kapsamında eğitimlerine devam eden hususi eğitim öğrencileri için sunulan destek eğitim hizmetlerine de yeni bir açıklamaya kadar başlanmayacak.

ENGELLİ ÖĞRENCİLER İÇİN DİJİTAL PLATFORMLAR DEVREDE
Hususi gereksinimi olan öğrencilerin evde verimli süre geçirmeleri amacıyla “www.orgm.meb.gov.tr” ve “www.eba.gov.tr“ web sayfalarından, “özelimegitimdeyim” ile “EKPSSMEBOZEL” mobil uygulamalarından yada “tid.meb.gov.tr” şeklinde dijital platformlardan yararlanmaları sağlanacak.

Yazıda ek olarak EBA TV ilköğretim ve ortaokulda hafta içi her gün 13.30-14.30 saatlerinde gösterilen hususi eğitim öğrencilerine yönelik ders videolarının da öğretmenlerce öğrencilerin bireysel ihtiyacına gore velilere tavsiye edilmesinin önemine vurgu yapılmış oldu.

Karşı karşıya eğitimin başlamasıyla okullarda hijyen için lüzumlu olan koşulların sağlanmasına yönelik iş ve işlemlerin “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Denetim Kılavuzu” ile Kovid-19 ile savaşım kapsamında Sıhhat Bakanlığı tarafınca gösterilen “Covid-19 Salgın Yönetimi ve Emek harcama Rehberi” doğrultusunda yapılması gerektiğine de işaret edilen yazıda, Bakanlıkça hazırlanan “Talebe Bilgilendirme Rehberi, Veli Bilgilendirme Rehberi ile Yönetici ve Öğretmen Bilgilendirme Rehberi” içeriklerinin ilgililerle paylaşılarak bilgilendirme yapılacağı ifade edildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku