Özür İşe Yaramadı Rusya’dan Gelen Yok

0 2

Erdoğan’ın özür dilemesinden sonra turizmdeki ambargonun kaldırıldığı açıklandı. Ama charter uçuşlarına izin verilmedi. Terör tehlikesi gerekçe gösterildi. Turizmciler gecikmenin sebebini Rus bürokrasisine bağladı.

Geçen hafta Başbakan Medvedev’in “Tarımda ambargo kalkmadı. Sadece turizm için izin verildi” açıklamasının ardından dün Rusya’dan gelen bilgiler bu alanda da ambargonun üstü örtülü olarak sürdüğüne yönelik izlenimleri güçlendirdi.

Rusya’dan en çok turist getiren charter uçuşlar için başlangıç tarihi 7 Temmuz Perşembe olarak belirlenirken bu tarihte beklenen uçak gelmedi. Rusya Turizmciler Birliği basın sözcüsü İrina Turina, Rus hükümetinin izin vermemesi nedeniyle uçuşların başlamadığını söyledi. Rusya Toplumsal Forum Başkan Yardımcısı Sergey Markov ise charter seferlerinin önündeki engelin kalkması için Türkiye’nin güvenlik garantisi vermesi gerektiğini söyledi. Rusya Federal Tuzim Ajansı (Rosturizm) Başkanı Oleg Safanov da Markov’a destek verdi ve “Türkiye’de bir yıl içinde 256 terör saldırısı meydana geldi. Türkiye’ye kayda değer sayıda Rus turistin gitmesini beklemiyoruz” dedi.

Güvenlik garantisi istiyorlar

Bu arada Toplumsal Forum Başkan Yardımcısı Sergey Markov, charter seferlerinin önündeki engelin kalkması için Türkiye’nin güvenlik garantisi vermesi gerektiğini söyledi. Güvenlik konusunda Türk tarafının yapması gereken ciddi işler bulunduğunu kaydeden Markov, “Almanya hükümeti Türk tarafının önüne sert şartlar koydu. Bizim de kendi vatandaşlarımız için daha azına razı olmamamız lazım. Türkiye’den bu güvenlik şartlarını tesis etmesini talep etmeliyiz” dedi.

Uçuşlar kısa zamanda başlayamaz

Rusya Turizmciler Birliği basın sözcüsü İrina Turina da Türkiye’ye charter uçuşların hangi tarihte başlayacağına dair haberlerin ‘dayanaksız’ olduğunu söyledi. Bu uçuşların yakın bir zamanda başlamasını öngörmediğini belirten Turina, hükümetin resmi kararı olmadan charter uçuşların başlamasının mümkün olmadığını belirtti.

Medvedev: AMBARGOYU KALDIRMADIK

Rusya’nın turizmdeki ambargoyu da örtülü olarak sürdürmesi Erdoğan’ın özür dilemesinin ardından Rusya ile ilişkilerde yeni bahar havası beklentisini de bitirdi. Rusya başta meyve ve sebze olmak üzere diğer alanlardaki ambargo uygulamalarını çözmek için henüz bir adım atmadı. Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Türkiye’ye uygulanan gıda ambargosunun kaldırılması yönünde bir karar alınmadığını söylemişti.

Rus bürokrasisi ayak sürüyor

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Antalya’ya Rusya’dan ilk charter uçuş için Rus menşeli tur operatörlerinin izinler aldığını, diğer izinlerin ise henüz onaylanmadığını söyledi. Gecikme sebebinin ise bürokratik ve teknik işlemlerden kaynaklı olduğunu belirten Ayık, “Süreç çok hızlı işlemiyor. Bu görüşmelerin yoğunlaşması, hareketlenmesi lazım” dedi.

Meydan Gazetesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku