Paçavralardan zenginliğe: Yoktan var olan 5 Asyalı milyarder

Asya'nın milyarderleri her zaman yüksek hayatı yaşamadılar. Bunlar onların hikayeleri.

0

 

Zenginliğe gelmek her zaman basit bir süreç değildir. Çoğu zaman azim, kararlılık ve biraz da şans gerektirir.

İşte şansları yenmeyi başaran beş Asyalı milyarder.

 

JACK MA

 

Çinli Alibaba Group’un kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Jack Ma, 18 Haziran 2015 tarihinde Japonya’nın Chiba kentinde düzenlenen bir basın toplantısında SoftBank’ın ‘pepper’ adlı insansı robotunun bir fotoğrafının önünde konuşuyor.

 

Alibaba ve Ant Group’un milyarder kurucusu olarak biliniyor, ancak Jack Ma bugün bulunduğu yere gelebilmek için çeşitli zorluklarla mücadele etmek zorunda kaldı. Ma, Çin’in Hangzhou şehrinde doğdu. Fakir bir ailede büyüdü ve komünist Çin’in yükselişi sırasında büyüdü.

Küçük bir çocukken Ma, ABD’li turistlerin İngilizce öğrenmek için kaldıkları otelleri ziyaret ederek onlara şehirde turlar verirdi. Üniversiteye giriş sınavında iki kez başarısız oldu, ardından sonunda geçip Hangzhou Öğretmen Enstitüsü’nde İngilizce eğitimi aldı.

Mezun olduktan sonra, KFC’deki bir iş de dahil olmak üzere birçok işe başvurdu, ancak sonunda reddedildi. Sonunda İngilizce öğretmeni olarak iş buldu ve ayda sadece 12 ABD doları aldı.

Ma internetle ilk kez 1995 yılında ABD’ye yaptığı bir gezi sırasında tanıştı. Büyülendi ve Çin’i dünyanın İnternet haritasına koyacak bir şey inşa etmeyi düşündü. Alibaba ile nihayet başarıya ulaşmadan önce ilk iki girişimi başarısız oldu.

 

LI KA-SHING

 

 

Tıpkı Jack Ma gibi, Hong Kong milyarderi Li Ka-shing de zorlu bir başlangıç ​​yaptı. Ailesi İkinci Dünya Savaşı sırasında Çin anakarasından Hong Kong’a kaçtı ve babası aniden tüberkülozdan öldüğünde, Li aileyi desteklemek için okulu bırakmak zorunda kaldı.

16 yaşında bir plastik fabrikasında günde 16 saat çalışarak çalıştı. Fabrikanın en iyi satıcısı olmaya devam etti ve sonunda fabrika müdürüne terfi etti.

22 yaşında kendi fabrikasını, Cheung Kong Industries’i açarak girişimcilik yolculuğunun başlangıcını işaret etti. Li, Cheung Kong Industries’i önde gelen bir gayrimenkul yatırım şirketine dönüştürdü ve 1972’de Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’na kote etti.

 

KİM BEOM-SOO

 

 

 

Brian Kim olarak da bilinen Kim Beom-soo, Güney Koreli bir milyarder işadamı ve İnternet şirketi Kakao’nun kurucusu ve başkanıdır. Şirket, Güney Kore’nin en büyük mesajlaşma uygulaması KakaoTalk’a sahip.

Kim yoksulluk içinde büyüdü – sekiz kişilik ailesi, Seul’deki fakir bir mahallede bir yatak odasını paylaştı. Bu arada ilkokuldan sonra eğitim görmeyen anne ve babası geçimlerini sağlamak için işten işe taşındılar.

 

Kim, ailesinde koleje giden ilk kişiydi ve özel ders vererek okulu ödedi. Samsung’un BT hizmetleri biriminde bir çevrimiçi iletişim hizmeti için geliştirici olarak ilk işinde beş yıl geçirdi.

1998’de, daha sonra çevrimiçi bir oyun portalı haline gelen bir internet kafe işletmesi olan Hangame’i kurdu. Hangame daha sonra arama motoru Naver ile birleşerek Güney Kore’nin baskın web portalı NHN oldu. 2010 yılında KakaoTalk’a başladı.

Bu yılın ağustos ayında Kim, servetinin yarısını toplumsal sorunları çözmek için bağışlama sözü verdi.

 

KİM BONG-JIN

 

                                                                            Kim Bong-jin, Kakao’nun kurucusu.

 

Kim Bong-jin, Güney Kore teslimat uygulaması operatörü Woowa Brothers’ın kurucusu ve başkanıdır. Bu yıl 44 yaşındaki ve eşi, servetlerinin yarısından fazlasını bağışlayacaklarını söyleyerek Bağış Taahhüdü’nü imzaladılar.

Bağış Taahhüdü, dünyanın en zengin bireyleri ve aileleri tarafından servetlerinin çoğunu geri vermeye adamak için küresel bir kampanya olan Bill ve Melinda Gates ve Warren Buffett tarafından oluşturuldu .

Kim yaptığı açıklamada mütevazi başlangıçları hakkında yazdı. Küçük bir Güney Kore adasında, ailesi tarafından işletilen bir lokantada uyuyarak büyüdü. “Lisedeyken, benim için uygun bir yatak odası olmadığı için misafirler ailemizin lokantasından ayrılana kadar beklemek zorunda kaldım” dedi. Başarıları için “iyi şanslar ve Tanrı’nın lütfu”na güvenerek sanat kolejine zar zor geçebildi.

 

ZHANG XIN

 

SOHO Çin’in CEO’su olan emlak kralı Zhang Xin, “Pekin’i inşa eden kadın” olarak biliniyor. Kültür Devrimi sırasında Pekin’de büyüdü ve genç bir kızken Zhang ve annesi kırsal kesime çalışmaya gönderildi.

15 yaşındayken Zhang ve ailesi Hong Kong’a taşındı. Geçimini sağlamak için fabrikalarda beş yıl çalıştı ve İngiltere’ye okumak için gidecek kadar para biriktirdi. Zhang, geçimini sağlamak için Çinli bir çift tarafından işletilen geleneksel bir İngiliz balık ve patates kızartması dükkanında çalıştı.

 

Londra’da Goldman Sachs için, ardından kısa süreliğine Hong Kong ve New York’ta çalışmaya devam etti. Sonunda, kocasıyla tanıştığı Pekin’e geri döndü. Birlikte, daha sonra ülkenin en büyük emlak geliştiricisi haline gelen bir gayrimenkul geliştirme şirketi olan SOHO China’yı kurdular.

 

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku