Pandora belgeleri kağıtları: Şimdiye kadar ne ortaya çıktı?

Sızan dosyalardan süper zenginlerin varlıklarını saklayabilecekleri ve çok az vergi ödeyebilecekleri veya hiç vergi ödemeyecekleri alternatif bir finans dünyasını ortaya çıkaran önemli ifşalar.

0

Pandora belgeleri, denizaşırı şirketler ve tröstler oluşturma konusunda uzmanlaşmış şirketlerden gelen 11,9 milyon dosyadan oluşan sızdırılmış bir önbellektir. Pandora Papers olayı nedir? 2016’daki Panama belgeleri ve 2017’deki Paradise gazetelerinin ardından , süper zenginlerin varlıklarını saklayabilecekleri ve çok az vergi ödeyebilecekleri veya hiç vergi ödemeyecekleri alternatif bir finans dünyasını ortaya çıkaran en son büyük veri sızıntısı.

Pandora Belgeleri Şimdiye Kadar Bilinen Detaylar

Dosyalar, varlıklı bireylerin gelirlerini ve varlıklarını, daha yaygın olarak “vergi cennetleri” olarak bilinen offshore yetki alanlarında saklayarak vergi ve incelemeden nasıl koruyabileceklerini ortaya koyuyor.

Pandora gazetelerinde adı geçen herkes yanlış yapmakla suçlanmıyor. Ancak İngiliz Virgin Adaları, Panama veya İsviçre gibi vergi cennetlerinde kurulmuş şirketler veya tröstleri kullanan zenginler, varlıklarının gizli kalmasını sağlayabilir ve bu bazen vergiden kaçınmayı mümkün kılar.

Şimdiye kadar ortaya çıkanlar

 • Abdullah el-Hüseyin, Ürdün Kralı , olan bir $ 100m küresel mülkiyet imparatorluğu topladığı offshore şirketler aracılığıyla gizli. Avukatları, mülk portföyünü açık denizde tutmasında uygunsuz bir şey olmadığını söylüyor, ancak aktivistlerin daha önce sadece kralın ne kadar araziye sahip olduğunu sorduğu için tutuklandığı Ürdün’de ifşa son derece hassas olacak.
 • Kraliçe’nin kraliyet malikanesi, dosyaların Azerbaycan cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ailesine Londra emlak portföylerinin bir kısmını satın almak için 67 milyon sterlin ödediğini ortaya çıkardıktan sonra bir iç inceleme başlattı . Aliyev klanı, yirmi yıldır dünyanın en yozlaşmış ülkelerinden biri olan Azerbaycan’a başkanlık ediyor. Aliyev ve ailesi, yorum yapma davetlerine yanıt vermedi.
 • Eski İngiltere başbakanı Tony Blair ve eşi Cherie, bir offshore şirketine ait bir mülkü satın aldıktan sonra damga vergisinde yaklaşık 300.000 £ tasarruf etmiş görünüyor . Düzenleme, vergiden kaçınan offshore şirketlerinin yüksek değerli emlak işlemleri için ne kadar rutin hale geldiğini göstermesine rağmen, ne Blair’ler ne de satıcılar tarafından herhangi bir yanlış yapma önerisi yok.
 • Boris Johnson’ın liderlik kampanyasını finanse eden muhafazakar parti bağışçısı Mohamed Amersi’nin , daha sonra Özbekistan cumhurbaşkanının kızı için 162 milyon sterlinlik bir rüşvet olduğu anlaşılan bir anlaşmanın yapısı hakkında tavsiyede bulunduğu ortaya çıktı . Amersi’nin avukatları, Amersi’nin yolsuzluk ödemelerini “bilerek” kolaylaştırdığı yönündeki herhangi bir önerinin yanlış olduğunu ve anlaşmanın temelindeki düzenlemelerin, onun katılımından önce zaten yapılmış olduğunu söyledi.
 • Dosyalara göre, firması Muhafazakar partiye büyük bağışlar yapan Rusya doğumlu petrol kralı Viktor Fedotov , bir zamanlar büyük bir yolsuzluk planına katılmakla suçlanan bir şirkete gizlice ortak oldu . Fedotov, yorum yapamayacak kadar iyi olmadığını söyledi, ancak yanlış yaptığını reddetti.
 • Gazeteler , Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın çevresinin olağanüstü gizli zenginliğini ortaya koyuyor . Çocukluk arkadaşı ve sözde eski sevgilisi, denizaşırı şirketler aracılığıyla saklanan olağanüstü servet biriktirdiği ortaya çıkanlar arasında.
 • Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades tarafından kurulan ve hâlâ onun adını taşıyan bir hukuk firması , tartışmalı bir Rus oligarkının varlıklarını gizlemek için onlara sahte isimler verdiğine inanan bir offshore hizmet sağlayıcısı tarafından mali düzenleyicilere rapor edildi . Başkan, yıllardır firmayla hiçbir ilgisi olmadığı konusunda ısrar ederken, firma herhangi bir görevi kötüye kullanmayı şiddetle reddediyor.
 • Bu hafta yeniden seçilmek üzere olan Çek başbakanı Andrej Babiš’in , bir dizi offshore şirket aracılığıyla para yönlendirerek Fransa’nın güneyinde bir şato satın aldığı ortaya çıktı . Herhangi bir yanlış yapmayı reddediyor.
 • Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy’in, seçimden sadece haftalar önce bir offshore şirketteki hisselerini bir arkadaşına devrettiği ortaya çıktı . Yorum için yaklaşıldığında sözcüsü, “Cevap olmayacak” dedi.
 • Dosyalara göre Pakistan su kaynakları bakanı Moonis Elahi , ülkesinin vergi dairesine bilgi verileceği konusunda uyarılmasının ardından offshore vergi cennetleri aracılığıyla yatırım yapmaktan çekildi . Bir sözcü görevi kötüye kullanmayı reddetti ve yasaların gerektirdiği tüm açıklamaların yapıldığını söyledi.
 • Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta ve ailesi, Londra mülkleri de dahil olmak üzere 30 milyon dolarlık açık deniz varlığına sahip olarak adlandırılıyor. Kenyatta daha önce tüm politikacılara varlıklarını halka açık hale getirme çağrısında bulunmuştu. Yorum taleplerine cevap vermedi.

Kaynak: The Guardian Gazetesi

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku